Sivas Başa çıkamıyor 

Sivas Başa çıkamıyor

Sivas’ta cadde ve sokaklar adeta dilenci istilasına uğradı. Bankalar caddesi başta olmak üzere şehrin birçok yerinde ve işlek caddelerinde dolaşan dilenciler duygu sömürüsü ise vatandaşın duygularını istismar ediyor. Özellikle iftara yakın saatlerde ortaya çıkan dilenciler, zabıtaların mesai bitimine yakın zamanlarını yakından takip ederek yakalanma riskini minimuma indiriyor.

Sivas  Başa çıkamıyor
Sivas  Başa çıkamıyor Sivas Memleket
Bu içerik 304 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

 

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşların dini duygularını sömüren dilenciler yine Sivas sokaklarında yerlerini aldı. Vatandaşlar ise bu duruma tepki gösteriyor. Çoğunluğu şehir dışından gelen dilenciler, Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşın dini duygularını istismar ederek para topluyor. Sivas cadde ve sokaklarında cirit atan dilencilere vatandaş tepkili.

Dilenci sayısında büyük artış ise dikkatlerden kaçmıyor. Her Ramazan ayında olduğu gibi vatandaşları dini duygularını istismar eden dilencilerin sayısında bariz bir artış olduğu gözlemleniyor. Ramazan ayından önce sadece bir kaç noktada bulunan dilenciler şu an da ise nerdeyse şehrin tüm köşe başlarında bulunuyor. Sayıları nerdeyse ikiye katlanan dilencilere ise vatandaşlar büyük tepki gösteriyor. Cami önleri, çay bahçeleri hatta evlerin kapılarına kadar gelen dilenciler, büyük rahatsızlık yaşamasına neden oluyor. Ramazan ayının dini havasından yararlanmaya çalışarak vatandaşların inançlarını sömüren dilenciler hakkında Sivas Belediyesi Zabıta ekiplerinin yaptığı işlemler de yetersiz kalıyor. Zabıtaların çalışma saatlerine göre ortaya çıkan dilenciler özellikle iftara yakın zamanlar da dilenerek yakalanma riskini minimuma indiriyor.  Ramazan ayında rahatça sokakta yürüyemediklerinden şikâyet eden vatandaşlar, bu konuda belediyenin daha sert tedbirler almasını istiyor.

Görüşlerini gazetemiz ile paylaşan bazı vatandaşlar, “Zabıta ekiplerinin denetimleri yetersiz. Her caddede sokakta dilenenlere rastlamak mümkün. Zabıta ekipleri eğer bir önlem alacaksa bunu sıklaştırmalı. Her gün aynı dilencileri görüyoruz. Bunların nereden geldiği, hangi yerlerde kaldığı zabıta tarafından bilinmesine rağmen sadece birkaç saatliğine alınıp tekrar bırakılıyorlar. Aynı yüzleri defalarca aynı yerlerde görüyoruz” dediler.

ORGANİZE BİR YAPI VAR

Sivas’ta dilenen kişilerin organize bir yapıya ait oldukları da gözden kaçmadı. Bankalar Caddesi, Paşa Camii, Meydan Camii, Yimpaş civarı, Vakıflar İşhanı önünde dilenen kişilerin organize bir kişi tarafından yönetildiği, zabıta ekiplerinin gelmesi halinde dilencilere haber vererek kaçmasını sağlaması dikkat çekti. Bölgeye ulaşan zabıtalar dilencileri bulamayıp gittiklerinde ise dilenenlerin yine aynı bölgelerde ortaya çıktıklarıı görülüyor.  

sivas başa çıkamıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek