Kent meydanı Dergiye olumsuz yansıdı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Kent meydanı Dergiye olumsuz yansıdı

Sivas kent meydanının değişen çehresi2005 yılından itibaren İstanbul’dan yayın hayatına devam eden İndigo Dergisinin konusu oldu. Sivas’ın bugünlerde olumsuz görünüşü ile tepki çekmeye başladığına dikkat çeken dergi yemyeşil ağaçlar ile donanmışkent Meydanı’nın düzenleme beton bir görünüme dönüşmesini konu aldı.

Kent meydanı Dergiye olumsuz yansıdı
Kent meydanı Dergiye olumsuz yansıdı Sivas Memleket
Bu içerik 609 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

İstanbul’dan2005  yılından bu tarafayayın hayatına devam eden İndigo Dergisi Sivas Kent meydanını konu aldı. Dergi kent meydanında yapılan değişimleri olumsuz olarak nitelendirdi.

Dergi’deSivas Kent meydanına ait bir çok eski ve yeni fotoğraflar eşliğinde yer alan yazıda ‘’Neolitik dönemde yerleşimi başlayan Sivas kenti bugünlerde olumsuz görünüşü ile tepki çekmeye başladı. Meydanı’nın düzenleme sonrası geçirdiği değişim, meydandaki kesilmiş yemyeşil ağaçların yerinin beton bir görünüme dönüşmesi bir nevi çölleşme olarak görülüyor.’’ ifadeleri yer aldı.

Hükümet Meydanının bir diğer adının ‘Saray Önü’ olduğuna dikkat çekilen yazıda kent meydanına dikilen ağaçların Cumhuriyet dönemine kadar büyüme gösterip daha sonraları tarihi binaların algılanmasını zorlaştırdığı ve Selçuklu Parkı diye adlandırılan bu tarihi mekânın kent meydanından tamamen soyutlanmış olduğu ifade ediliyor.

Şehrin geçmişten günümüze oluşumu ve tarihi yapısı hakkında bilgi veren yazıda‘’Cumhuriyet Meydanı ismi verilen bu meydan tarihi olaylara tanıklık etmiş ve ‘Hükümet Meydanı’, ‘Saray Önü’ olarak ta adlandırılmıştır. Çeşitli tarihi dönemlerde yapılan binalar meydanı şekillendirmiş ve yapılan Tarihi Süreç İçerisinde Sivas Kent Meydanı’nın İrdelenmesi 357 değişikliklerle meydana kimlik kazandırılmıştır.

Sivas Hükümet Meydanı güneybatıda en önemli yol aksı olan İstasyon Caddesi’ne, kuzeyde Mevlana Caddesi’ne, doğuda Atatürk Caddesi’ne bağlanmaktadır. Düzgün ışınsal bir kent tipine sahip olan kentin tam merkezine Sivas Hükümet Meydanı yerleşmiştir.’’ Sarırları yer aldı.

 

 

 

 

 

sivas kent meydanı dergiye olumsuz yansıdı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”