Sivas, Bayramı göremeyen şehir olmamalı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sivas, Bayramı göremeyen şehir olmamalı

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu ikinci devlet üniversitesi ile ilgili verilen sözlerin yerine getirilmediğine ilişkin açıklamada bulunarak sitemlerini dile getirdi.Türkmenoğlu“Sivas olarak, Arefeyi yaşayan ancak yıllardır bir türlü bayramı göremeyen şehir olmaktan kurtulmak istiyoruz” dedi

Sivas, Bayramı göremeyen şehir olmamalı
Sivas, Bayramı göremeyen şehir olmamalı Sivas Memleket
Bu içerik 399 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Sivas için verilen sözleri hatırlatarak bu sözlerin yerine getirilmediğini söyledi.

 Sivas’ın Anadolu coğrafyasının en kadim şehirlerinden birisi olduğunu hatırlatan Türkmenoğlu Sivas’ın  son zamanlarda ekonomik anlamda istediği yatırımları alamadığı gibi eğitim alanında da sadece söz verilerek geçiştirilen bir şehir haline geldiğini dile getirdi.

Sivas’ın hep arefe yaşadığını hiç bayram görmediğini aktaran Türkmenoğlu, “Sivas’ın en önemli beklentilerinden biri olan İkinci Devlet Üniversitesi ile ilgili talep ve beklentileri defalarca kamuoyu ile paylaştık. Bu konuda 2014 yılından itibaren her seçim dönemi öncesinde Sivas kamuoyunun desteği ile kampanyalar yapıp bu talebimizi hükümet yetkililerine ilettik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan iken ikinci üniversite sözünü verdi. Daha sonra önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, Sivas’a seçim çalışmaları ve mitingler için gelen Başbakan Binali Yıldırım ile bakanlar ve milletvekillerinden Sivas’a ikinci Devlet Üniversitesi kurulması yönünde söz aldık. Ancak, Sivaslılar hükümetimize her seçim dönemi yeterli desteği vermesine rağmen verilen bu sözler bir türlü gerçekleşmedi. 2012 yılında ülkemizde 169 olan Üniversite sayısı geçtiğimiz haftaya kadar 193’e, son olarak ta 196’ya çıktı. Üniversite sayısından da anlaşılacağı üzere bu üniversitelerin büyük bölümü, aynı şehre kurulan ikinci, üçüncü, dördüncü üniversitelerden oluşmaktadır. Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi’nin öğrenci sayısının 50 bini geçmiş olmasına ve ikinci Devlet Üniversitesi için alt yapının hazır olmasına rağmen şehrimizin bu talebi bir türlü Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna inmemektedir. Son olarak geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulunda üç yeni üniversite kurulması kararının alınması ve aralarında da Sivas’ın olmaması, bayram sevincimizi hüsrana dönüştürmüştür. Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği olarak Sivas’ımızın İkinci Devlet Üniversitesi talebini bir kere daha dile getirirken, ilimizin diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının ve siyasilerinin de aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Sivas olarak, İkinci Devlet Üniversitesi konusunda siyasilerden hep söz alarak Arefe yaşayan ancak yıllardır bir türlü bayramı göremeyen şehir olmaktan kurtulmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

sivas bayramı göremeyen şehir olmamamlı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor