Bu defterde Kimler yok ki! 

Bu defterde Kimler yok ki!

Önemli olay ve anları belgelere dökerek günümüze kadar ulaştıran adeta tarihi eser olma özelliği taşıyan ve her bir sayfasında tarihe ışık tutan valilik şeref defterleri, adeta yaşayan birer belgesel niteliğinde. Tarih ve kültür şehri Sivas’ta da valilik binasında bulunan bu şeref defterlerinde, kimlerin gelip kimlerin geçtiği ortaya konulmuş. 1987 dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’den tutunda, Abdullah Gül, Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım gibi nice insanların hatırları yer alıyor.

Bu defterde Kimler yok ki!
Bu defterde Kimler yok ki! Sivas Memleket
Bu içerik 407 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Önemli olay ve anları belgelere dökerek günümüze kadar ulaştıran ve her bir sayfasında tarihe ışık tutan valilik şeref defterleri,  adeta yaşanan birer belgesel olma yolunda.

Sivas Valiliği’nde bulunan şeref defterinde dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’den tutun, Abdullah Gül, Süleyman Demirel, Recep Tayip Erdoğan ve Binali Yıldırım gibi sıralayamadığımız nice insanların hatırlarına yer verilmiş.Tarih ve kültür şehri Sivas’ta da valilik binasında bulunan bu şeref defterlerinde, kimlerin gelip kimlerin geçtiği ortaya konulmuş.

Sivas valiliği İl Basın Ve Halkla İlişkiler Müdürü DürdanePenbedil, tarihi Sivas valiliği binasında göreve geldiği gündem buyana, Sivas’a gelen yerli ve yabancı devlet büyüklerinin not tutulması için şeref defterlerine ya bir not ya da bir kare fotoğraf bıraktıklarını söyledi. Penbedil, “Şeref defterleri her valilikte olan bir  çalışmadır. Bizim ilimizde de bu çalışmamız 1987 yılından beri devam etmekte. Bu defterlerimizdeki ilk kaydımız 17 haziran 1987 Kenan Evren Cumhurbaşkanlığı döneminde ilimizi ziyareti var. Bizim defterimiz o yazı ile başladı. Sonra Başbakan Süleyman Demirel, valilerimiz Bekir Aksoy, Aydın Güçlü, ilerleyen tarihlerde Hasan Canpolat valimiz var. Şimdiki başbakanımız Sayın Binali Yıldırım bey Ulaştırma Bakanı iken 4 Eylül 2010 tarihinde ilimizi ziyaret etmiş. Şimdiki yeni çalışmamızda ise artık fotoğraf kullanıyoruz. Yine şeref defterimizin  4 haziran 2015 sayfasında önceden başbakanımız olan şimdiki cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin cumhurbaşkanı olarak ilimizi ziyaretindeki paylaşımı var” ifadelerini kullandı.

Sivas’ta bulunan sekiz tane şeref defterinin en eskisi 1987 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve yine dönemin Valisi Lütfi Fikret Tuncel tarafından açılmış. O tarihten bu tarihe kadar birçok devlet büyüğü Sivas’a gelmiş ve gitmiş, dönemin Devlet Bakanı Abdulatif Şener,  yine dönemin Orgenerali Işık Koşaner, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yine dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç gibi simler yer alıyor.

 

 

 

 

sivas bu defterde kimler yok ki
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek