55 yıllık İmama-Hatip lisesi yıkılıyor 
Reklamı Geç
Advert
Advert

55 yıllık İmama-Hatip lisesi yıkılıyor

55 yıllık Kız Anadolu İmama-Hatip Lisesi için yıkım kararı alındı. Miladını dolduran lise bayramdan sonra yıkılacak.

55 yıllık İmama-Hatip lisesi yıkılıyor
55 yıllık İmama-Hatip lisesi yıkılıyor Sivas Memleket
Bu içerik 453 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

Sivas’ın en eski imam hatip lisesi olan Kız Anadolu İmama-Hatip Lisesi ihtiyaçlara cevap vermediği için bayramdan sonra yıkılacak. İhramcızade İsmail Hakkı Toprak efendi ile arkadaşlarının bizzat çalışarak yaptığın ve 1962 yılında eğitim-öğretime açılan Kız Anadolu İmama-Hatip Lisesi için yıkım kararı çıktı.

Okul müdürü Abdussamet Şimşek bu okulun Sivas’ın en eski okulu olduğunu belirterek, “1962 yılında eğitim-öğretime başlamış. O günden bu güne 10 binden fazla mezun vermiş, tarihi köklü bir okul. Sivas’ın da en eski İmam-Hatip lisesi. Sivas’ta bildiğimiz tanıdığımız, önemli mevkilerde görev yapan hocalarımız, arkadaşlarımız bu okuldan mezun olmuştur. Yani Sivas imam-hatip mezunu olup ta bu binada eğitim görmeyen yok. Dolayısı ile biz imam-hatip mezunları için bu okul çok çok anlamlı. Manevi bir değere sahiptir.

Bu okulumuzun bir diğer özelliği de İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Efendi ve onun arkadaşları tarafından yaptırılmıştır. Onlar bizzat gelerek buranın inşaatında ücretsiz Allah rızası için çalışarak yapımına yardımcı olmuşlardır. Bu anlamıyla manevi bir değeri de var. Vakıf gibi bir anlamı var. Tabiri caiz ise İhramcızade efendinin şehrimize emanetidir” dedi.

 

Okulun bu sene tekrar yapılmak üzere yıkılacağını belirten okul müdürü Şimşek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 yılı yatırım bütçesine dahil olduğu için gerekli araştırma ve tespitler neticesine yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildi. Bunu bizde istiyorduk. Ama okulumuzun yıkılacağı için de üzülüyoruz. Çünkü burada hatıralarımız var. Ama şunu da biliyoruz ki Kabe bile birkaç defa yıkılarak yeniden yapılmış. Bu anlamda binaları kutsamamak lazım. Tarihi bir özelliği yok ise yıkılabilir. Bu bina günümüz şartlarına çokta uygun değil, ihtiyaca cevap vermiyor. O yüzden yeniden yapılması gerekiyor. Bu nedenle yıkılarak yeniden yapılıp Sivas’a kazandırılacak. İhalesi yapıldı. Gideceğimiz okul da belli oldu. Kılavuz bölgesindeki Şeyh Şamil İlköğretim Okulu’na geçici olarak taşınacağız. Eğitim öğretime orada devam edeceğiz. Bayramdan sonra da okulumuzun müteahhit tarafından yıkım işlemlerine başlanacak. Okulun yapım süresi 500 iş günü olarak belirlendi. Bizlerde inşallah en kısa zamanda okulumuza dönmek istiyoruz. Bu nedenle okulumuzun mezunlarından okulu görmek isteyenler olursa yıkılmadan önce gelip anılarını tazeleyebilirler. Tüm mezunlarımızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

sivas 55 yıllık imma hatip lisesi yıkılıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor