19 ürün bazında değerlendirme yapıldı 

19 ürün bazında değerlendirme yapıldı

Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Milli tarım projesi kapsamında Sivas’ta oluşturulan 17 havzada buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkilerinden oluşan 19 ürün bazında değerlendirme yapıldığını söyledi.

19 ürün bazında değerlendirme yapıldı
19 ürün bazında değerlendirme yapıldı Sivas Memleket
Bu içerik 120 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Milli Tarım projesi kapsamında Sivas’ta oluşturulan 17 havzada üretilen ürünlerin değerlendirmesi yapıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız: “Milli Tarım projesi kapsamında ilimizde 17 havza oluşturuldu. Her ilçe bir havza. Havzalardaki yetiştirilecek ürün deseni de belirlendi. Patates bu ürünler arasında yoktu. İlimizde tüm ilçelerde artık patates üretimin de de havza bazlı destekleme yapılacak” dedi.

Milli Tarım Projesinin Havza Bazlı Üretimi Destekleme ve Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme olmak üzere iki başlığı kapsadığının altını çizen Yıldız: “Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkilerinden oluşan 19 ürün bazında değerlendirme yapıldı. Patates ilave edildi. Yine Milli Tarım projesi kapsamında Şaptan ari bölgeler oluşturuldu. En son Sivas’ımız da dahil edildi. İlimiz de dahil edildiği ve Şap hastalığı yönünden arılık statüsündeki bölgeler genişletilerek Ülkesel hayvan sağlığının korunmasını sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJEMİZ DEVAM EDECEK

Genç çiftçi projesinin ilimizde artarak devam etmesini istediklerinin de altını çizen Yıldız: “2016 yılı içerisinde Genç Çiftçi projesiyle ilimize toplam 954 büyükbaş 2 bin 160 küçükbaş hayvan ile 73 arıcılık ve 5 serbest gezen tavuk işletmesi ilimize kazandırılmıştır. Genç Çiftçi projesiyle 2017-2018 yıllarında da devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

sivas 19 ürün bazında değerlendirme yapıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR