Kanallar kapalı gölet işe yaramıyor 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Kanallar kapalı gölet işe yaramıyor

Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Ziyaeddin Mat, Kavşak Köyü’ndeki sulama göletinin su taşıyan kanallarında bozulma olduğunu o nedenle sulanabilir alanların sulanamadığını, göleti besleyen kanalın da işlevini yerine getirmediğini söyledi.

Kanallar kapalı gölet işe yaramıyor
Kanallar kapalı gölet işe yaramıyor Sivas Memleket
Bu içerik 191 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Ziyaeddin Mat, Yıldızeli Kavşak Köyü sulama göleti kanalının kapalı olduğunu o nedenle sulanabilir arazilerin sulanamadığını aktardı.

Yaptıkları incelemelerde Kavşak Köyündeki göletin tahrip olan kanallarını gözlemlediklerini aktaran Mat: “Yıldızeli İlçesine bağlı Kavşak Köyünün sulama göleti Köy Hizmetleri döneminde 2002 yılında yapılmış. Ancak gölet biri dereden diğeri ise yaklaşık 1 km. uzaklıktaki bir kaynaktan olmak üzere iki kanaldan beslenmektedir” dedi.

Şimdi ise kanallagelen suyun kanalın tahrip olması nedeniyle gölete gelmediğini aktaran Komisyon Başkanı Mat: “Kanalın tahrip olması nedeniyle göleti besleyen suyun yüzde 60’ı gölete ulaşamıyor. Bu yüzden gölet işlevini tam yapamamaktadır. Söz konusu yaklaşık 1 km. kanal kapalı sistem olarak yenilenirse binlerce dönüm arazi tekrar suya kavuşacak ve gölette işlevini yerine getirmiş olacaktır.Bu nedenle; bütçe imkanları uygun ise bu yıl içerisinde, değilse 2018 yılında Yatırım Programına alınarak yapılması ve değerlendirilmek üzere raporumuzun İl Özel İdaresi (Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü) ne gönderilmesi uygun olacaktır” ifadelerini kullandı.

sivas kanallar kapalı gölet işe yaramıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor