Çayı iftardan hemen sonra tüketmeyin 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Çayı iftardan hemen sonra tüketmeyin

Ramazan ayının sağlık açısından çok değerli bir ay olduğunu ancak yanlış beslenmeler sonucu orucun güzel etkilerinden tam anlamı ile faydalanılmadığına dikkat çeken uzmanlar Ramazan dolayısıyla yapılan beslenme hatalarını ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna dikkat çekerek “İftardan kalktıktan sonra hemen çaya, kahveye sarılmayın” uyarısında bulunuyorlar.

Çayı iftardan hemen sonra tüketmeyin
Çayı iftardan hemen sonra tüketmeyin Sivas Memleket
Bu içerik 163 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Orucun vücudu yenilediğine ve  psikolojikrahatlama sağladığına dikkat çeken uzmanlar; yanlış beslenmeler sonucu orucun güzel etkilerinden tam  anlamı ile faydalanılmadığını dile getirdiler.

Orucun sindirim sisteminizi düzenlerken, asit ve baz dengesinde olumlu sonuçlar oluşturduğunu kaydeden uzmanlar’’İftar ve sahur arasındaki süre önemlidir. İftardan kalktıktan sonra hemen çaya, kahveye sarılmayın. Aradan en az 1 saat geçmesini bekleyin. Çünkü çay, kahve vücuttaki demir emilimini azaltır ve daha çabuk yorulmanıza sebep olur. Bunun yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı gidermek için ise şerbetli tatlılardan kaçınıp, sütlü ve hafif tatlılara yönelmelisiniz” tavsiyesinde bulundular.

İftardan hemen sonra içilen çay demir emilimini azaltıyor

Çay içmek için yemeğin ardından 1 saat geçmesinin beklenmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, “Ramazan'ın sonlarına yaklaşırken, oruç tutanlarda halsizlik ve yorgunluk şikayetleri artıyor,ufak ama etkisi büyük hatalara karşı tedbirli olursak orucun son günlerini rahat geçiririz.

Terleme ile artan sıvı ihtiyacını karşılamak için iftarla sahur arasında mutlaka en az 10 bardak su içilmesi gerekir. Karpuz, kavun gibi bol sulu meyveleri tüketilebilir. Eğer güne uykusuz devam ederseniz, oruçla başa çıkmakta zorlanıp, daha kolay sinirlenirsiniz. Ramazan Ayı'nı asla kilo vermek için fırsat olarak görmeyin. Gerekli besinleri almaktan kaçınmayın. Aksi halde, vücudunuz bu duruma yenik düşer, çeşitli sağlık problemleri başlar.

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Sahur da bir nevi Ramazan Ayı'nın kahvaltısıdır ve ne kadar özen gösterirseniz o kadar rahat oruç tutarsınız. Sahuru asla aceleye getirmeyin. Hızlıca apar topar yemek yemek yerine, normal bir hızda sakince yemeğinizi yemelisiniz. Çünkü hızlı yemek yiyen insanlar, hemen doyduğunu hisseder ve sahur sırasında vücudunun gerektiği besinleri alamaz. Sahura ne kadar değer verirseniz o kadar rahat oruç tutarsınız” diyorlar.

SİVAS ÇAYI İFTARDAN HEMEN SONRA TÜKETMEYİN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”