Projeler devam ediyor 

Projeler devam ediyor

Belediye Başkanı Sami Aydın katıldığı bir televizyon programında devam eden Seyfebeli projesi, 2. Organize Sanayi çalışması ve Kızılırmak projesi ile ilgili bilgi verdi.

Projeler devam ediyor
Projeler devam ediyor Sivas Memleket
Bu içerik 287 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

 

Başkan Sami Aydın katıldığı bir televizyon programında çalışması süren projelerle ilgili bilgiler verdi. Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’nin projesinin devam ettiğine değinen Aydın; “Projemiz devam ediyor. 6,5 milyon metre karelik bir proje. Çok sayıda özel mülkiyet var. Hazine arazisi var. Harita çalışmaları ayrı bir zaman alıyor. Mülkiyetlerin tespiti ve fiyatlandırılması zaman alıyor. Komisyonlar kuruluyor. Biz bu çalışmaları yaptık. Çok geniş bir alanda çalışma yapıyoruz. Bu projenin imar boyutu ve Bakanlıklar boyutu var. Ama ciddi bir aşama kaydettik” dedi.

 

2. Organize Sanayisinin çalışmalarına dikkat çeken Aydın; “İş dendiği zaman hep akla kamu geliyor. Bu yanlış bir yaklaşım. Kamu iş olayı artık belli standart ve kurallara bağlandı. Organize Sanayi bölgesinde eleman sıkıntısı bir nebzede olsa var. Bizim performansımıza göre ücretler değişecektir. Organize Sanayinde herkes asgari ücretle çalışmıyor. Asgari ücretten fazla alan işçilerde var.  2. Organize Sanayinin ivme kazanması ile birlikte Sivas’ta bırakın işsizliği eleman bulmakta sıkıntı olacağı endişe taşıyorum” şeklinde konuştu.

 

Kızılırmak Projesi Zor ve maliyetli olacak

 

Aydın; “Kızılırmak projesi 6 milyon metrekarelik bir alan. Burada birçok sorun var. Bunlardan bir tanesi önce buranın kentsel tasarım çalışmalarının yapılması idi. Biz ulusal yarışma projesi düzenleyerek ciddi de bir para harcayarak çalışmayı tamamladık. Şuan elimizde 8 proje var. İkinci aşama projenin uygulanması aşaması. İmkânlarımızın sınırlı olması sebebiyle uygulama projesini de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptı. İhalesi Mart ayında yapıldı. Proje müellifi DSİ 19. Bölge Müdürü ve ekibi Sivas Belediyesine geldiler ve değerlendirmeleri yaptık. Şuan uygulama projeleri çiziliyor. Bu konuda çok projesi olan ve yurt dışında da oldukça iyi çalışan bir firmanın bu işi almış olmasından dolayı çok mutlu olduk” dedi.

 

Firmanın ciddi bir şekilde çalıştığına dikkat çeken Aydın;  “Irmağın bin yıllık debileri projede hesap ediliyor. Irmağı besleyen kollar hesap ediliyor. Uygulama Projesine bizde başlamak istiyoruz ama olmuyor. Araştırmalar sürüyor. Bu iş sadece Sivas Belediyesi’nin işi değil. Bu iş Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ının işi bu iş Orman ve Su İşleri Bakanlığının işi. Hiç kimsenin endişesi olmasın bu iş başladı ve devam ediyor. Tayyip Erdoğan Bulvarı da bu işin parçası. O bölgeye yönelik imar uygulamaları askıya çıktı itirazlar oldu. Elbette ki itirazlar süreci etkileyecektir. Benzeri bir çalışma Karşıyaka bölgesinde devam ediyor. Bu işin çok farklı boyutları var. Ama seri şekilde süreç devam ediyor” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek