Hedef 100 milyon fidan 
Advert

Hedef 100 milyon fidan

Sivas Orman Fidanlık Müdürü Mahmut Tulay, Sivas’ta 78 milyon civarında fidanın toprakla buluşturulduğunu, 4 Eylül 2019 yılına kadar ise 22 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi.

Hedef 100 milyon fidan
Hedef 100 milyon fidan Sivas Memleket
Bu içerik 182 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas Orman Fidanlık Müdürü Mahmut Tulay, Sivas’a 4 Eylül 2019 yılına kadar 100 milyon fidan dikeceklerini söyledi.

Sivas’ın Ormanlık alanının Türkiye ortalamasının altında olduğunu ancak 2019 yılına kadar Ormanlık alanları 27 seviyelerine ulaştıracaklarının altını çizen Tulay; “4 Eylül 2019 yılında Sivas’ı 100 milyon fidanla buluşturmak istiyoruz. Şuanda 78 milyon civarında fidanı diktik. Sivas il sınırlarında 22 milyon fidan dikimi daha yapacağız” dedi.

Önümüzdeki süreçte yapacakları çalışmalar hakkında bilgilerde veren Tulay: “2 sene içinde kapasitemizi yüzde 30 artıracağız. 2019 yılına kadar 100 milyon fidan dikim hedefimizi tamamlayacağız. 2012 yılında Orman İşletme Müdürlüğü olarak 5 bin hektar alana 8 milyon fidan diktik. 2071 yılında Sivas’ın Ormanlık alanını yüzde 27 seviyelerine getirerek Türkiye ortalamasını yakalamak. Sivas’ın ormanlık alanı Türkiye ortalamasının altında yüzde 18 seviyelerinde. Sivas’ta yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve yağışlı geçiyor. Ağaçların büyüme mevsimi çok kısa 5-6 ay. Dikilen fidan 20-30 sene sonra kendini gösteriyor. Ege bölgesinde dikilen fidan 5 yıl sonra kendini gösteriyor. İklimden dolayı sıkıntımız var. Sivas’ın coğrafi konumunu değiştiremeyeceğimize göre mücadelemizi artırmamız lazım. Sivas toprak açısından da fakir. Mümkün olduğu kadar toprak yapısı düzgün alanları tespit ederek o bölgelerde ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Toprak olmayan yere ağaç dikip biz burada ağaçlandırma yaptık demiyoruz. Emin adımlarla ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

sivas hedef 100 milyon fidan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atakum Belediyespor’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na bir vefa daha YAZICIOĞLU ADINA TURNUVA DÜZENLENECEK
Atakum Belediyespor’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na bir vefa daha YAZICIOĞLU ADINA TURNUVA DÜZENLENECEK
Milli oyuncular göz doldurdu
Milli oyuncular göz doldurdu