Advert

50 yıllık gelenek devam ediyor

Sivas’ta 50 yılı öncesinde anneler tarafından başlatılan lades duradeti veya diğer bir adıyla içli köftenin içine para saklama adeti günümüzde hala devam eden bir gelenek.

50 yıllık gelenek devam ediyor
50 yıllık gelenek devam ediyor Sivas Memleket
Bu içerik 303 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Yıllardır süre gelen bir gelenek Sivas’ta hala devam ediyor. Annelerin yemek seçen çocuklarına yönelik 50 yılı aşkın bir süre önce başlattığı lades dur olarak bilinengelenek Sivas’ta bazı aileler tarafından devam ettiriliyor.

İçli köftenin içine para koymak suretiyle annelerin yemek seçen çocuklarını bu alışkanlıklarından vaz geçirmek üzere uyguladıklarılades dur geleneği ile ilgili bilgi veren esnaf Serdar Öğer  “ Bu adetlerin geneli lades dur geleneği denir. Biz çocukken annemlerde yapardı, içerisinde bozuk para çıkan köfte kime denk gelirse köftenin içinde ki para onun olur veya ona hediye alırdık.” dedi.

35 yaşında ki Öğer bugün de bu geleneği sürdürdüklerini kaydetti. Öğer, “Çocuklarında yemesini iştahını açmak içinde yapanlar var. Çok güzel günlerdi çocukken daha bir zevkli oluyor” şeklinde konuştu.

sivas 50 yıllık gelenek devam ediyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
yoldan geçen bir hancı     2017-06-20 hani 25 kuruş ne bilim birde metal para türlü türlü bakteri .. neyse olay yeri sivas zaten doğal karsılamak lazım :)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayıp kent bulundu mu?
Kayıp kent bulundu mu?
Sivas’a çocuk kardiyolog uzmanı atandı
Sivas’a çocuk kardiyolog uzmanı atandı