Orucun son haftasına dikkat! 
Reklamı Geç
Advert

Orucun son haftasına dikkat!

Ramazan ayının son 1 haftasına girerken, Uzmanlar gıdaları depolayamadığı için kan şekerine bağımlı olan beynin çalışma mekanizmasını da zorlamaya başladığını, Beynin iyi çalışması, işlevlerini ve yaratıcılığını sürdürmesi için ona doğru besinlerle yardımcı olunması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Orucun son haftasına dikkat!
Orucun son haftasına dikkat! Sivas Memleket
Bu içerik 145 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Ramazan ayının son haftasına girilirken uzmanlar beslenme noktasından dolayı yaşanabilecek sıkıntıları dile getirmeye başladılar. Uzmanlarkan şekerine bağımlı olan beyningıdaları depolayamadığı  içinbeynin çalışma mekanizmasını da zorlamaya başladığını dile getirerek beynin iyi çalışması için doğru besinlerle yardımcı olunması gerektiğini belirtiyorlar.

Günü çalışarak geçiren bireylerde en sık duyulan şikâyetlerin dikkat kaybı, odaklanma güçlüğü, yeni bir bilgiyi öğrenmede zorlanma, baş ağrısı, açlık hissi, sinirlilik, huysuzluk, ani ve anlamsız hiddet ve alınganlık gösterileri, görme bozukluğu, halsizlik olduğunu söyleyen uzmanlar,özellikle orucun ilk 1-2 haftasında insülinin etkisi yoğunken, kan şekeri düşmelerinin daha sık yaşandığını, baş ağrısı, yorgunluk, çarpıntı, uyku hali, dikkat eksikliği, bitkinlik, isteksiz çalışma,  sinirlilik belirtileri görülmeye başladığını kaydettiler
Daha ileri tablolarda terleme, kalp çarpıntıları, el titremeleri gibi etkilerin de görülmeye başladığını açıklayan uzmanlar, ‘’ Bu etkileri yaşayan oruçlu bir bireyin doğru beslenmeye ve doğru aktivitelerle metabolizmasını çalıştırmaya özen göstermesi gerekir. İftarda ve sahurda kan şekerini hızla yükselten ve aniden şeker düşmelerine yol açabilen yiyeceklerden uzak durulmalıdır yaşanan bu şikâyetler Şerbetler, meyve suları, gazlı meşrubatlar, pirinç pilavı, beyaz makarna, beyaz ekmek, börek, poğaça gibi yiyecekler yerine, ayran, kepekli bulgur, bakliyat kullandığınızda bir süre sonra azalacaktır.

Sahura kalkmadan oruç tutmak yada sahuru sadece su veya basit atıştırmalıklarla geçiştirmek son derece hatalı. Sahur öğününün mümkün olduğu ölçüde geç yapılması, bu öğünde  yumurta, yoğurt, peynir ve et ürünleri gibi protein zengini besinlerin aşırıya kaçılmadan, yeterli miktarda tüketilmesi kan şekeri dengesini sağlamada faydalı olacaktır. Ayrıca iftar vaktine kadar vakit geçirmek amacıyla yapılan uzun sürelik sportif faaliyetlerin özellikle yaz aylarında oruç tutanların Bayrama kadar uzak durmaları gerekir.’’ diyorlar.

 

 

SİVAS ORUCUN SON HAFTASINA DİKKAT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”