Fosseptik atıklar dereye karışıyor 

Fosseptik atıklar dereye karışıyor

Çevre ve Sağlık Komisyonu, Merkez Kızılca Köyü’ndeki Fosseptik kuyusuna gelen iki atık su borusundan giden kanalizasyon sularının fosseptik çukurunun önünde birleştiğini fosseptik kuyusunun görevini yapmadığını, o bölgedeki atıkların dereye karıştığını tespit etti.

Fosseptik atıklar dereye karışıyor
Fosseptik atıklar dereye karışıyor Sivas Memleket
Bu içerik 269 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Fikret Doğruyol, Merkez Kızılca Köyünde fosseptik kuyusuna yönelik komisyonlarının yaptığı çalışma hakkında İl Genel meclisi üyelerine bilgi verdi.

Merkez Kızılca Köyünün Merkeze 18 km. uzaklıkta olduğunu ve 80 haneli köyde 410 nüfus bulunduğunu aktaran Doğruyol: “Köye geçmiş dönemlerde yapılan fosseptik kuyusu konumu itibariyle yanlış bir yer tespiti sonucu yapıldığından asıl işlevini yapamamaktadır” dedi.

Sorunun acilen çözülmesi gerektiğini aktaran Doğruyol: “Fosseptik kuyusuna gelen iki atık su borusundan giden kanalizasyon suları fosseptik çukurunun önünde birleşmekte ve fosseptik yeri uygun olmadığından dışarı akan atıklar dereyi kirlettiği gözlemlenmiştir. Bu sorunun acil giderilmesi gerekli ve elzemdir. Bu konu ile alakalı İl Özel İdaresi (Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü) teknik elemanlarınca bir çalışma yapılarak fosseptik kuyusu için yeni bir yer tespit edilmeli ve yerinin değiştirilerek sorun giderilmelidir.Sonuç olarak, incelenmek, değerlendirilmek ve sorunun giderilmesi noktasında raporumuzun İl Özel İdaresi (Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü) ne gönderilmesine karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

BÜTÜN KÖYLERDEKİ FOSSEPTİK ÇUKURLAR İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPILSIN

Çevre ve Sağlık Komisyonunun hazırladığı rapor hakkında söz alan İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Akpolat, fosseptik çukurlarla alakalı tüm köylerde araştırma yapılması gerektiğini çoğu köylerde sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Komisyona yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür eden Akpolat: “Kızılca Köyü Sivas 4 Eylül Barajının hemen üst kısmında bulunan bir köyümüz. Burada gerçekten fosseptikle alakalı ciddi sıkıntılar var. Komisyonumuzda belirtmiş. Referandum öncesi köylere gittiğimizde birçok köyde aynı sıkıntı ile karşılaşıyoruz. Fosseptik çukurların bir kısmı geçmiş dönemlerde yanlış yerlere yapılmış veya işlevini yitirmiş. O çukurlardan çevrelere atık ve kötü kokular yayılmakta. Sadece Kızılca köyü değil buna benzer birçok köyde sıkıntı vardır. Bütün köylerdeki fosseptik çukurlarla ilgili araştırma yapılması lazım” dedi.

SİVAS FOSSEPTİK ATIKLAR DEREYE KARIŞIYOR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek