“Biyokimya numuneleri aç karnına alınmakta” 
Reklamı Geç
Advert

“Biyokimya numuneleri aç karnına alınmakta”

Halk Sağlığı İl Müdürü Levent Sağlam, “Biyokimya numuneleri sabah aç karnına alınması gerektiğinden dolayı sadece sabahları alınmaktadır. Sabah aç karnına alınan kan örneklerinin tahlilleri dikkatli bir şekilde yapılıyor. Ayrıca hastanın kanında yapılan araştırmalarda daha iyi sonuç elde ediliyor. Tok karnına alınan kanlarda bazen doğru sonuçlar alınamayabiliyor. Öğleden sonra alınan biyokimya harici kanlar(Elisa, Hormon, Hemogram)ise uygun koşullarda saklanmaktadır” dedi

“Biyokimya numuneleri  aç karnına alınmakta”
“Biyokimya numuneleri  aç karnına alınmakta” Sivas Memleket
Bu içerik 192 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Halk Sağlığı İl Müdürü Levent Sağlam, “Aile Hekimlerimiz tarafından gerekli görülen kan numuneleri, günün hangi saatinde olursa olsun Aile Sağlığı Merkezlerimizde alınmaktadır. Ancak biyokimya numuneleri sabah aç karnına alınması gerektiğinden dolayı sadece sabahları alınmaktadır” dedi.

Aile Hekimlerine öğleden sonra tok gelen hastaların ertesi sabah 12 saatlik açlıktan sonra, aç karnına gelmesinin istendiğini aktaran Sağlam; “Sabah aç karnına alınan kan örneklerinin tahlilleri dikkatli bir şekilde yapılıyor. Ayrıca hastanın kanında yapılan araştırmalarda gerçek bulgular elde ediliyor. Tok karnına alınan kanlarda bazen doğru sonuçlar alamayabiliyoruz. Öğleden sonra alınan biyokimya harici kanlar(Elisa, Hormon, Hemogram vb.), Aile Sağlığı Merkezlerimizde Santrifüj edilerek ertesi güne kadar uygun koşullarda saklanmakta ve hastalarımızın Numune Hastanesine gitmeleri önlenmektedir. Yaklaşık üç ay önce sabah 10.00-11.30 arası ve öğlen 14.00-15.30 arasında Halk Sağlığı Müdürlüğünün araçlarıyla günde 2 kez ve 2 araçla Aile Sağlığı Merkezlerimizden toplanan numuneler, kamu yararı da gözetilerek günde bir kez 11.00-12.30 arasında 3 araçla toplanarak Sivas Numune Hastanesi Laboratuvarına ulaştırılmaktadır. Bu uygulama, numunelerin fazla bekletilmeden daha hızlı transportunu sağlamaktadır.Basamak klinik testlerimiz, altı yıl öncesine kadar, Sivas Halk Sağlığı Laboratuvarlarında çalışılmakta iken; Tıbbi Laboratuvar Yönetmeliğine göre Klinik Laboratuvar Uzmanı bulundurulması zorunluluğu, Teknik alt yapı eksikliği ve aynı zamanda kamu yararı düşünülerek daha ucuza ve daha kaliteli olarak Sivas Numune Hastanesinde hizmet alımı yoluna gidilmiştir. Yine Halk Sağlığı Laboratuvarımız L 2 tipi Halk Sağlığı Laboratuvarı olup, yıllık 10 bin adet su analizi ve yine 9 bin adet sıtma kanı ile Türkiye'deki en çok test çalışan Laboratuvarlardan biridir” ifadelerini kullandı.

SİVAS BİYOKİMYA NUMUNELERİ KARNINA ALINMAKTA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor