Ramazan sonrası beslenmeye dikkat 
Reklamı Geç
Advert

Ramazan sonrası beslenmeye dikkat

Uzmanlar ramazan ayında edinilen beslenme alışkanlığı nedeniyle metabolizmanın yavaşladığını, bu nedenle iftar sonrasında hafif besinlerden, kompleks besinlere geçiş yapılması gerektiğini bildirdi.

Ramazan sonrası beslenmeye dikkat
Ramazan sonrası beslenmeye dikkat Sivas Memleket
Bu içerik 178 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Ramazan boyunca iki ana öğün şeklindeki beslenme alışkanlığının kazanıldığı, bu beslenmeye bağlı olarak da metabolizmanın yavaşladığı belirtildi. Bayramın ilk günüyle yemek yemenin isteğinin arttığını anlatan uzmanlar "Ne yazık ki bayram dönemi ağır yemeklerin ikram edildiği, her zamankinden fazla tatlı ve çikolatanın tüketildiği bir dönem. Metabolizmamızın yavaşladığı bu dönemde kilo alma eğilimimiz artıyor. Fazla yemek her dönemde zararlıdır ama bayram döneminde özel öneme sahiptir. Çünkü uzun süren açlıktan sonra sindirimin, metabolizmanın yavaşladığı bir döneme giriyoruz. Birden bire yediğimizde bu durum bayramda daha zararlı oluyor" şeklinde konuşuyor.

Uzmanlar, yemeğin iki saatte bir, sık sık ve az az yenmesi gerektiğini belirterek, “Baharatlı yiyecekler, kafein içeren kahve ve çayı aşırı tüketmemeli, iyi çiğneyerek yemek yemeliyiz. İyi çiğnemek hazımsızlık sorunlarına önlem olarak kullanabileceğimiz bir nokta ve metabolizmamızın çalışması, obeziteye karşıda önlem olarak uygulayabileceğimiz bir yöntemdir. Aynı zamanda doygunluk hissettiğimiz an yemeği bırakmalıyız. Doygunluk hissettiğimiz noktadan sonra yemek yemeye, çay, kahve dahi içmeye devam etmek mide problemlerine, metabolizmayla ilgili birtakım problemlere, bulantı, karın ağrısı, kusmaya kadar varan sorunlara yol açabiliyor. Bunun dışında hafif bir kahvaltıyla güne başlamak çok önemli." İfadelerini kullanıyor.

SİVAS RAMAZAN SONRASI BESLENMYE DİKKAT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”