Usulünce avlanın 

Usulünce avlanın

Av yasağı kalktı. Amatör balıkçılar akarsular, göl ve barajlarda Sazan, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlısu Kefali ve diğer balık türlerini avlayabilecekler. Avlanacak olan balıkçılar tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme dibi malzemelerin bulundurulması ve kullanımı yasak.

Usulünce avlanın
Usulünce avlanın Sivas Memleket
Bu içerik 248 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas’ta akarsularda uygulanan av yasağı son buldu. Amatör (sportif) balıkçılığın kurallarını belirleyen “Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Numaralı Tebliğ” gereğince 15 Haziran tarihi itibariyle, aralarında Sivas’ın da bulunduğu 34 ilde iç sularda avlanma yasağı kalktı.

Buna göre akarsular ile göl ve barajlarda Sazan, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlısu Kefali ve diğer balık türlerinin avlanmaları serbest oldu. Sivas’ta balık avıyla ilgili zaman yasağının kalkması, diğer kuralların uygulanmayacağı anlamına gelmiyor. Balık avcılarının, cezalı duruma düşmemeleri için tüm av kurallarını iyi bilmeleri ve bu kurallara uymaları gerekiyor.

Avlanma kurallarının başında avlanma yöntemleriyle ilgili kurallar geliyor. İç sularda yapılan amatör avcılıkta küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasak yöntemler içinde yer alıyor. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı da yine yasak kapsamında sayılıyor.

Avlanma kuralları ise bunlarla bitmiyor. Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde her balık türü için ayrı olmak üzere boy, adet ve miktar limitleri de tanımlanıyor. Dolayısıyla balık tutkunlarının, avlanma kuralları içinde önemli bir yeri olan boy, adet ve miktar limitlerine de uymaları gerekiyor. Buna göre bir olta balıkçısının, boyu 40 santimetreden küçük olmamak şartıyla en fazla 5 adet Sazan tutmasına izin veriliyor. Balık türüne göre değişen limitler, Yayın Balığı için 90 santimetre ve 1 adet, Doğal Alabalık türleri için 25 santimetre ve 3 adet, Tatlısu Kefali için 20 santimetre ve 5 kilogram şeklinde yer alıyor.  

 

SİVAS USULÜNCE AVLANIN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek