Raylı sisteme İmkanımız yok 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Raylı sisteme İmkanımız yok

Sivas’a yapılması öngörülen raylı sistemlerin maliyetinin oldukça yüksek olduğunu aktaran Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Sivas’ın 4 bölgesine 20’şer kilometrelik 4 hat döşense ve 1 kilometrelik hattın yapılması 6 milyon euro olmasına rağmen biz bunu 5 milyon euro kabul etsek 80 kilometrelik yola 400 milyon euro harcamış olacağız. Bizim öyle bir imkânımız zaten yok” dedi.

Raylı sisteme İmkanımız yok
Raylı sisteme İmkanımız yok Sivas Memleket
Bu içerik 675 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Cumhuriyet Üniversite hattında öğrenci sayısı fazla olması sebebiyle ulaşımda sıkıntı yaşarsak sadece Üniversite şehir merkezi arasına büyük elektrikli metrobüs seferleri düzenleyebiliriz. Mevcut yolu kullanırız. Aksi halde Sivas’ta kapsamlı olarak raylı sistemlere yönelik çalışma şuan yapamayız. Maliyetler oldukça yüksek” dedi.

Sivas’a raylı sistem getirilmesi noktasında talepleri değerlendirdiklerini ancak yaptıkları araştırmalarda maliyetlerin oldukça fazla olduğunu aktaran Başkan Aydın: “Raylı sisteme sahip olan illerle ilgili araştırmalar yaptık. Araştırmalarımızda hafif raylı sistemin rantabıl olabilmesi için saatte ortalama 16 bin yolcu taşıması öngörülüyor. Bu rakamlar aynı zamanda uluslararası belirlenen rakamlar. Sivas’ta 16 bin yolcunun 1 saatte raylı sistemleri kullanması mümkün değil.  1 Km’lik hattın yapılması ortalama 6 milyon euroya mal oluyor. Ben araştırmalar yapılmadan önce sadece rayların döşenmesinin maliyeti 3,5 milyon eurotutar demiştim tahmini olarak. Ama Samsun Belediye Başkanı ile yaptığımız hesaplamalarda 1 km’lik hatta 6 milyon euro harcadıklarını gördük. Biz maliyeti 1 kilometrelik yol yapımı için ortalama 5 milyon euro olarak hesaplasak Kümbet-Kılavuz Mahallesi arasına 30 km’lik yol yapsak 150 milyon euro demek. Bunun haricinde bu hatta hizmet verecek raybüste lazım. Sivas’ın 4 bölgesine 20’şer kilometrelik 4 hat döşense ve 1 kilometrelik hattın yapılması 6 milyon euro olmasına rağmen biz bunu 5 milyon euro kabul etsek 80 kilometrelik yola 400 milyon euro harcamış olacağız. Bizim öyle bir imkânımız zaten yok. Eğer Raybüs yolu ve raybus alırsak en az 15 – 20 yıl başka hiçbir şey yapmamamız lazım. Evet otobüslerin standartlarını yükseltmeliyiz bunu kabul ediyoruz.Üniversite ve Merkez arasında mevcut otobüsleri zaten değiştiriyoruz.  Dolayısıyla konfor ve kapasite artacak. Önümüzdeki süreçte öğrenci nüfusuna göre ilave olarak sadece merkez ve Cumhuriyet Üniversite arasında elektrikli metrobüslerkullanılabilir. Elektrikli raybüsler yeni üretilmeye başladı. Eğer o bölgede böyle bir hat düzenlersek mevcut demir yolunu kullanabiliriz” ifadelerini kullandı.

sivas raylı imkanımız yok
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”