Müsteşarın açıklamasını itiraf saydı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Müsteşarın açıklamasını itiraf saydı

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamaları gündeme taşıdı. Eryıldız, Müsteşar Tekin’in açıklamalarının itiraf niteliğinde olduğunu söyledi.

Müsteşarın açıklamasını itiraf saydı
Müsteşarın açıklamasını itiraf saydı Sivas Memleket
Bu içerik 302 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, Milli

Eğitim Bakannı Müsteşarı Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamaları gündeme taşıdı. Eryıldız, Müsteşar Tekin’in açıklamalarının itiraf niteliğinde olduğunu söyledi.

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, “MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in yaptığı açıklamalar adeta itiraf niteliğindedir. Müsteşar açıklamasında, "sendikal ve siyasi ayrımcılığa müsaade etmiyoruz biz olduğumuz sürece olmayacak "ifadelerini kullanıyor ve aile havası oluşturma niyetlerinden bahsediyor. Müsteşarın bu ifadeleri MEB da yapılan ayrımcılığın, kayırmacılığın ve huzursuzluğun itirafı ve kabulüdür” dedi.

Ayrımcılığın ortadan kaldırılması gerektiğini aktaran Eryıldız: “Sendikal ve siyasi ayrımcılık yapmadığınız için mi, eğitim kurumları yöneticiliklerini sözde bir sendikaya teslim ettiniz? Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürlüklerini, okulları bu sözde sendikanın arenası haline getirdiniz. Sendikal ve siyasi ayrımcılığı yaşayan bizleriz. Gönül isterdi ki bu ayrımcılığı yapmayıp ortadan kaldırsaydınız da, bunu eğitimciler olarak bizler söyleyip hakkınızı teslim etseydik. Uygulamalarınız sendika ve siyasi ayrımcılığın çok daha ötesinde, eğitimcileri ve toplumu bölmüş kutuplaştırmıştır. Ötekileştirme, kutuplaştırma yaşattığınız ya da destekleyerek şımarttığınız eğitimcilerle mi başarıyı sağlayacaksınız? Eğitimde başarı sağlamanın yolu öyle süslü söylemler ve yaptıklarınızı kapatma çabası ile olmuyor. MEB başarıyı sağlamak istiyorsa, önce huzuru, barışı ve adaleti sağlamalıdır. Milli Eğitim müdürlükleri sadece ayrıştırma, ötekileştirme zihniyeti ile kalmamış, sözde sendikanın kendi arasında menfaat çatışması alanı olmuştur. Milli Eğitim Müdürlüğünde ve okullarda görev yapanlar kendi aralarında birinin adamı olmak durumunda kalmışlardır. Çok açık şekilde ifade ediyorum ki, bu çok başlı, ötekileştiren, ayrıştıran anlayışla eğitimin yönetilmesi mümkün değildir. Okullarını yönetemeyen kimi idareciler, Milli Eğitimdeki kimi yöneticiler tarafından korumaya alınmıştır. Asli görevlerini yapmayanlar gruplaşma anlayışı ile adamcılık oynamaktadırlar.İl içi sıraların çalıştırılmaması sorunu bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. MEB il içi sıraların çalıştırılmamasının büyük hak kayıplarına yol açtığını görmeli ve bundan vazgeçmelidir. Sıraların çalıştırılmaması yine eğitimin teslim edildiği yapıya "size görevlendirme yaptırırız " vaadi ile üye toplama imkanı sağlamaktadır.Yönetici görevlendirmeleri de dahil adalete tahammül edemeyen bakanlık yönetici görevlendirmeleri ve öğretmen atamasında mülakatta ısrar etmektedir. Yine bir yönetici görevlendirme döneminde sözde sendikaya ait gurupların listelerinin havada uçuştuğu bilgileri doğru mudur?Milli Eğitim Müdürlüğü mülakat sınavına gireceklerin puanları listesini yayınlamayarak neyi amaçlamaktadır. Bundan önceki idareci görevlendirmelerinin okulları ne hale getirdiği çok açık ortadadır.Sözde sendikaya üye toplayarak müdürlük vaadi alanların durumları tarafımızdan takip edilmektedir. Daha şimdiden bu seviyesiz anlayışla okul yönettiğini zanneden kişilerin okul müdürü yapılması halinde hangi seviyesiz tavırlar içerisine gireceği çok açıktır.Millet olarak yaşadığımız fetö badiresinden ders çıkarılmalı, eğitim kimi STK görünümlü yapılara teslim edilmemelidir. Vakıf, dernek, STK görünümlü kimi yapılar eğitimi adeta işgal etmiş durumdadır.MEB bu anlayışla eğitimi yönetemeyeceğini anlamalı ve bu tavrından bir an önce vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

BU EĞİTİM ÖĞRETİM YILINI DA, EĞİTİM VE EĞİTİMCİLER ADINA ÇÖZÜLEMEYEN SORUNLARLA KAPATTIK

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, bu eğitim öğretim yılını da, eğitim ve eğitimciler adına çözülemeyen sorunlarla kapattıklarını söyledi.Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Strateji Belgesinin resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Eryıldız; “Burada 1. amaç yüksek nitelikli, iyi yetişmiş ve mesleğe uygun öğretmen istihdamıymış. 2. amaç kişisel ve mesleki gelişimi sürekli kılmak. 3. amaç, mesleğe yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü güçlendirmekmiş” dedi.

Öğretmenlerden önce MEB kendi performansını değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Eryıldız: “MEB öğretmenlere yönelik performans değerlendirmesi yapacak, 4 yılda bir bütün öğretmenleri sınava alarak bu hedefleri gerçekleştirecekmiş. Öğretmenlerden önce MEB kendi performansını değerlendirmelidir. MEB uygulamaları ile öğretmenleri ve eğitimi sürekli huzursuzluğun içine itmektedir. Süslü söylem ve amaçlarla öğretmenin huzuru ve itibarı bu güne kadar artmış değildir.Öğretmene performans değerlendirmesiyle niteliği artırmayı, mesleki gelişimi sürekli kılmayı iddia etmek dahi akıl ve izanla izah edilemez.Siz kalite ve verimliliği artırmak mı istiyorsunuz? O halde önce huzuru sağlayın, ayrımcılığı ortadan kaldırın, hukuk kararlarını uygulayın, öğretmenin itibarını artırmak için tedbir alın” ifadelerini kullandı.

 

 

 

sivas müsteşarın açıklamasını itiraf saydı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”