Cennet’in yolu, dilencilere para vermekten geçmiyor ! 

Cennet’in yolu, dilencilere para vermekten geçmiyor !

Suriye'de ki iç savaştan kaçarak Sivas’a sığınan Suriyeli Mültecilerden bir çoğu Ramazan ayınıda fırsat bilerek nerdeyse her köşe başında dilencilik yapıyor. Dilenciliğin suç değil, kabahat sayıldığı ilimiz ve ülkemizde ise zabıta ve emniyet güçlerinin dilencilikle mücadele konusunda ise adete eli kolu bağlı. Dilenciliğin ortadan kalkması için ise en büyük görev vatandaşlara düşüyor. Sivas Belediyesi Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı, dilenciliğin bitirilebilmesi için vatandaşların dilencilere para vermemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Cennet’in yolu, dilencilere para vermekten geçmiyor !
Cennet’in yolu, dilencilere para vermekten geçmiyor ! Sivas Memleket

Hüsne AKKAYA

Sivas’ta Ramazan ayında sayıları artan dilencilere suriyeli ve afgan dilencilerde eklendi. Dilencilikle amansız bir mücadele yürüten Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, yasal yaptırımların son derece hafif olması nedeniyle dilenciliğin önüne bir türlü geçemiyor. Sivas Belediyesi Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı,dilencilere karşı güçlerinin yettiğince çalışma yürüttüklerini ancak kanunların vermiş olduğu yetkilerin, çizmiş olduğu çizgilerin yetersiz kalmasından dolayı dilenciliğe son veremediklerini belirtti.Dilencilik yapmanın suç değil, kabahat olmasından dolayı, kabahatler kanununa  göre ceza kesebildiklerinin altını çizen Kayalı, Suriyeli, Afganlı dilenciler konusunda daha ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi.

Kayalı, “Göçmen İdaresi Müdürlüğü ile de görüşerek, emniyetimizle görüşerek, bazen burada ikamet edenler var ise buradaki kamplarına, eğer şehir dışından gelmişler ise o illere yönlendiriliyor. Ama mesai saatleri dışında Suriyelilerle ilgili çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Hafta sonları göç idaresi kabul etmiyor. Özellikle Suriyeli konusunda belki geçen yıllarda Sivas’ta 500-600 civarında mülteci var ise bugün 3 bin 500 civarında var. Bunların hepsi dilenci değil belki ama büyük kısmı dilencilik yapıyor. Türkiye’den belli şehirlerden gelen dilenciler var. Kendi ilimizde olan birkaç tane  dilencimiz var. Bunlar insanların iyi niyetlerini, dini duygularını, hele hele Ramazan gibi güzel bir ayda duygularımızı istismar ederek insanları sıkıntıya sokuyorlar” dedi.

 

DİLENCİLERE VATANDAŞ DUR DEMELİ

Sivas Belediyesi Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı, cadde üzerinde dilenen dilencilere neredeyse tüm şoförlerin para verdiğini belirterek, “Bu insanlara para verildiği takdirde caydırma boyutumuz olmaz. Bu insanlar bu işi yapmaktan vazgeçmez. Daha fazla dilencilik yapmak için çaba sarf ederler. Dilenciliğin ortadan kalkması için insanların onlara para vermemesi gerekiyor. Bu konuyu biz müftülüğümüz ile görüştük. Camilerde vaazlarda cemaate zaman zaman bu konuda bilgi verdi. Milli eğitim müdürlüğümüz ile görüştük. Öğrencilerin dilencilerle alakalı bilgilendirilmesini istedik. Ama insanlarımız bunlara 1 lira verince cennete gideceklerini düşünerek veriyor. Bir dilenciye on lira verenler var. Eğer insanlarımız bu dilenciye bu parayı verirse, akşama kadar da bir sürü insan aynısını yaparsa dilenciler belki de günlük 300-400 lira yevmiye alıyor. Bu dilenci bu işten bu şartlarda vaz geçer mi? Hele ki bu denli küçük cezalarda hiç vazgeçmiyor” dedi.

CEZAİ YAPTIRIMLAR CAYDIRICI DEĞİL

Sivas Belediyesi Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı, dilencilere yönelik cezai yaptırımların caydırcı olmadığını belirterek, “Dilencilik suç değil, kabahat. Kabahat olduğundan dolayı dilencilik yapan insanlar bizim onlara ceza yazmamızla caydırma şansımız yok. Türkiye geneline baktığımızda Sivas’ta dilenci sayısı daha az. Bu konuda el ilanları yaptırdık, broşürler bastırdık, dağıttık. Ama bu paraları dilenciye verende şikayetçi olanda vatandaş ise o zaman vatandaş vermeyecek. Bizim bu işi bitirmemiz için vatandaşın dilenciye para vermemesi lazım. Hiçbir suç veya kabahat caydırıcı bir cezası yok ise vazgeçilmezdir” diye konuştu.

 

 

 

 

sivas cennet'in yolu dilencilere para vermekten geçmiyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak