Sağlıkta alınan karar mağdur ediyor 

Sağlıkta alınan karar mağdur ediyor

Aile Sağlığı Merkezlerinde tahlil için kan alımlarına sat kısıtlaması geldi. Vatandaşlar Aile sağlığı merkezlerinde kan tahlili için en geç saat 11:00’a kadar kan verebiliyorlar. Bu saatten sonra kan alımı yapılmazken hastalarhastaneye gitmek zorunda bırakılıyor.

Sağlıkta alınan karar mağdur ediyor
Sağlıkta alınan karar mağdur ediyor Sivas Memleket
Bu içerik 355 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

Aile Sağlığı Merkezlerinde tahlil için kan alma saatinin 11:00’a kadar çekilmesi bazı hasta ve aile hekimlerinin tepkisini topladığı öğrenildi. Aile Sağlığı Merkezlerine giden hastalardan saat 11:00’dan sonra kan alınmaması ve öğleden sonra Aile sağlığı Merkezlerine gelen hastaların Numune Hastanesine yönlendirilmesi Aile sağlığı merkezleri ile vatandaşları karşı karşıya getirmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre Sivas’takiAile Sağlığı Merkezlerinde saat 14:00’a kadar yürütülen kan alma işlemleri günümüzde en geç saat 11:00’a kadar düşürüldü. Sivas Merkezde bulunan Halk sağlığı labaratuvarının  bundan 2 yıl önce kan tahlili yapmayı bırakması ve sadece su analizleri yapması üzerine Sağlık Ocaklarındaki hastalardan alınan kan örneklerinin Numune Hastanesine kan toplama araçları ile günde iki kez gönderilerek tahlil ettiriliyor ve tahlil sonuçları bilgisayarlar üzerinden sağlık ocaklarına tekrar iletiliyordu. Bu işleyişe ne hasta mağdur oluyordu nede yoğunluk söz konusu oluyordu.

Geçtiğimiz günlerde uygulamaya konulan yöntemle kan toplama aracı sefer sayısının teke düşürüldüğü bu nedenledeartık Aile Sağlığı Merkezleri’nde kan alma işlemlerinin saat 11:00’da kadar çekildiği bu saatten sonra kan tahlil hizmetlerinin verilmemesinin sıkıntılara yol açtığı dile getirilmeye başladı.

Kan toplama aracının seviş sayısının teke düşürülmesi ile başlayan sıkıntının vatandaş ve Aile Sağlığı merkezi görevlilerini karşı karşıya getirdiği ileri sürülürken bu talimatın kim tarafından neden verildiği konusu ise merak edilmeye başladı.

Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak adına kurulan Aile Sağlığı Merkezlerindeki hizmetlerin kısıtlanması bu merkezlerin önem kaybetmesine ve hastanelerdeki yoğunluğun artmasına neden olurken, Öğleden sonra tahlil yaptırmak isteyen hastaların Numune Hastanesine gitmek zorunda bırakılması hem vatandaşların tanı ve tedavi başlama süresini uzatırken  maddi kayıplarına da neden oluyor.

Yaşanan sıkıntının ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için çift seferi tek sefere indirme kararı alan ve uygulamaya koyan yetkililerin kararlarını gözden geçirerek uygulamada geri adım atmaları yada daha iyi bir çözüm bulmaları bekleniyor.

 

sivas sağlıkta alınan karar mağdur ediyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek