Emekli ikramiyesini gençler ölmesin diye kullandı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Emekli ikramiyesini gençler ölmesin diye kullandı

Sivas’ta 47 yaşında emekli olan polis memuru Aslan Turan tüm emekli ikramiyesini kullanarak uyuşturucu kullanan ve bundan kurtulmak isteyen gençlere yardımcı olabilmek için spor salonu açtı.

Emekli ikramiyesini gençler ölmesin diye kullandı
Emekli ikramiyesini gençler ölmesin diye kullandı Sivas Memleket
Bu içerik 474 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Sivas’ta bir polis memuru 25 yıllık meslek hayatında 12 yıl boyunca uyuşturucu ile mücadele etti, bununla da yetinmedi borca girip kendine tüm parasını gençleri kurtarmak için harcadı. 47 yaşındaki emekli polis memuru Aslan Turan 12 yıl boyunca uyuşturucu ve narkotik biriminde görev aldı. Emekli polis memuru Turan, özellikle uyuşturucu kullanımının önüne geçebilmek için spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlayınca, emekli olduktan sonra tüm emekli ikramiyesini alıp birde bankadan kredi çekip borca girerek spor salonu açtı.

 

Tek amacının gençleri uyuşturucu illetinden kurtarmak olduğunu belirten emekli polis memuru Aslan Turan, “Narkotik şubede çalıştığı süre zarfında bir çok dramatik olayla karşılaştım. Gençlerimizin nasıl bir arkadaşlık ortamında yaşadıklarını biz çok yakinen görüyoruz. Bende emekli olduğum için meslek hayatımın da sona erdiğini düşünmüyorum. Herkesin zaten bu konuda bir sorumluluğu var. Benim sorumluluğumun emekli olduktan sonra da devam edeceğini düşündüm. Gençleri bu uyuşturucu ortamından biraz daha uzak tutabilmek, onları spor çevresinden arkadaş edinebilmeleri için burayı açtım. Uyuşturucu konularına bulaşmış sonradan da uzaklaşmış veya uzaklaşmaya çalışan, yardım isteyen gençlere burada yardımcı olamaya çalışacağız. Emekliliğimi de gençlere hizmet için ayrı bir dalda değerlendirmeye çalışıyorum. Bütün gençlerimizi buraya davet ediyorum” dedi.

Gençlere yönelik böyle bir spor salonunu açma kararını eşi ile birlikte aldıklarını açıklayan emekli polis memuru Turan, “. Emeklilik ikramiyemin tamamını buraya yatırdım. Gençler bizim geleceğimiz. Biz geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. Hepimizin çocuğu var, bu konuda hepimizin de sorumluluğu var. İyi bir nesil yetiştirmemiz lazım. Bu nedenle böyle bir işe başvurdum. O yüzden uyuşturucuya bulamış kurtulmaya çalışan bütün gençlerimizi buraya davet ediyoruz. Biz terapist değiliz. Sayın il emniyet müdürümüzün de destekleri ile biz ekipler olarak bu çocuklarla yakından ilgilendik. Gecemizi gündüzümüze katarak yedi yirmi dört biz bu gençlerimizle ilgilendik. Yeri geldi baba şefkati ile yaklaştık, yeri geldi polis amca şefkati ile yaklaştık, yeri geldi tatlı sert yaptık. Sürekli onların yanlarında olduğumuzu onlara hissettirdik. Bu şekilde uyuşturucudan uzaklaşmalarını sağladık. Bir çok gencimizi bundan uzaklaştırdığımızı düşünüyorum. Şuanda da görüştüğümüz bir çok aile var.” dedi.

 

18 yaşında arkadaş ortamında uyuşturucu kullanmaya başlayan, daha sonra emekli polis memuru Aslan Turan ve diğer ekip ile tanıştıktan sonra uyuşturucuyu bırakan 22  yaşındaki A.Y.T ise, “Bir kereden bir şey olmaz şeklinde tanıştım. Bir kaç sene uyuşturucu kullandım. Daha sonra Aslan abimiz ile tanıştım. Aslan abimiz bizi aldı. Bize herhangi bir şiddet göstermeden, bize terapi uygulayarak, ailelerimizle görüşerek bizi uzaklaştırdı. Biz sürekli kendisi ile irtibat halindeydik. Sürekli arıyordu bizi. Aslan abinin yardımları ile uyuşturucuyu tamamen bıraktık. Şimdi burada spor yapıyoruz. Aslan abi ile tanıştıktan yaklaşık 3 ay sonra uyuşturucuyu bıraktım. Şimdi boş vaktimde buraya gelip spor yapıyorum. Buraya gelince pislikten ister istemez uzak oluyoruz. Uyuşturucu kullananlara şunu söylemek isterim. Ben bağımlıyım, daha kurtulamam gibi düşüncelere kapılmasınlar. Bu irade meselesi. Kendine güvenen herkes uyuşturucuyu bırakabilir” şeklinde konuştu.

 

Askerden geldikten sonra arkadaş ortamında uyuşturucu ile tanıştığını ve yaklaşık 3 sene uyuşturucu kullanan 24 yaşındaki bay-bayan kuaförü Ö.C’de uyuşturucuyu polis memuru Aslan Turan sayesinde bıraktığını söyledi. Ö.C “Rabbim bize Aslan abiyi gösterdi. Saolsun hemen hemen her Allah’ın günü beraber yiyip içtik. Telefon irtibatlarımız hiçbir zaman kesilmedi. Bana doğru yolu gösterdi. Ben hemen hemen her Allah’ın günü içiyordum. Bir şekilde para bulup gidip içiyordum. Sonrasında annemler emniyete başvurdu. Evimize kadar geldiler. Oturduk konuştuk. Bundan kurtulmam için bana çok yardımcı oldular. Bunun sonucu da çok mükemmel oldu. Ben bu pislikten çok şükür arındım. Ölümden döndüm. Aslan abimden Allah razı olsun. Bizler için mükemmel bir şey yaptı. Boş zamanımızı artık saçma sapan şeylerle geçirmiyoruz. Çıkıp buraya geliyoruz. Sporumuzu yapıyoruz. Kahvemizi içiyoruz. Muhabbetimizi yapıyoruz. Yeri geliyor dışarıya gidiyoruz. Yani artık benim bir sosyal hayatım var. Yaşadığımı yeni yeni anlamaya başladım.” İfadelerine yer verdi.

17 yaşında uyuşturucu kullanmaya başlayan E.K.’nın babası G. K  çocuğunun 16 yaşında iken uyuşturucu kullandığını söyledi. Çocuğunun madde kullandığını anlayınca hemen hastaneye gittiklerini söyleye G.K, “Benim çocuğumda 16 yaşlarında uyuşturucuya başladı. Şuanda 17 yaşında. Benim bildiğim 3-4 defa uyuşturucu kullandı. Şuanda da kullanmıyor. En başta konuşması ve gözlerinden uyuşturucu kullandığını anladım. Anne balara da şunu söylemek isterim, bu tür kullanıcılar ceplerinde göz damlası taşıyor. Damlayı kullanınca gözlerindeki kızarıklık gidiyor. Ama dil peltekleşiyor. Benim çocuğumda da eşim çocukta bir gariplik olduğunu söyledi. Bir akşam ben yanıma çağırdım. Cevap vermedi bana. Kafasını önüne eğdi. Konuşmadı. Bu esnada ben onu acile götürdüm. Doktorlara durumu anlattım. Daha sonra oradaki polisler beni narkotik şubeye yönlendirdi. Ben daha sonra çocuğumla birlikte aslan beyin yanına gittik. Aslan bey çocuğu biraz sıkıştırınca söyledi. Daha sonrasında da aslan abi ile iritibatımızı kesmedik. Haftad bir bizi arıyordu. O esnada doktorla da görüşüyorduk. Bunlarında etkisi ile biraz da yolun daha başında olduğu için çabuk bir şekilde uyulturucudan koptu. Şuan oğlum çok iyi. Şuanda da bu spor salonunu açtığı için aslan abiye teşekkür ediyorum. Ben oğlumu spora başlatmak için kick boksa başladım. Ben iki sene bu sporu yaptım sonra oğlum gelmeyince bende bıraktım. Oğlum şimdi buraya gelecek” dedi.

sivas emekli ikramiyesini gençler ölmesin diye kullandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”