Belediye, geçişi yormadan sağlayacak 

Belediye, geçişi yormadan sağlayacak

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın eski su sayaçlarının akıllı sayaçlarla değiştirilmesi gerektiğini belirterek, “Yeni abonelere yaklaşık 4-5 yıldır akıllı sayaç taktırıyoruz. Akıllı sayaçlar 250 TL. İlgili firma ile görüşerek 250 TL’yi 9 taksite böldürdük. Vatandaşı çok yormadan geçişi sağlayacağız. Yılbaşından sonra sayaçlarını değiştirmeyenler ile ilgili teşvik amacıyla fiyat farklılığı uygulanabilir görüşü sunuldu. Bununla ilgili alınmış bir kararımız yok. Dolayısıyla yüzde 50 artış olayı kararlaştırılmış bir durum değil” dedi.

Belediye, geçişi yormadan sağlayacak
Belediye, geçişi yormadan sağlayacak Sivas Memleket
Bu içerik 316 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, eski su sayaçlarının yılsonuna kadar yeni kartlı sayaçlarla değiştirilmesinin gerektiğini söyledi.

Yeni sayaçların oldukça verimli olduğunu ve yeni sayaçların kiracı ev sahibi anlaşmazlıklarını çözeceğini aktaran Belediye Başkanı Sami Aydın: “Yeni aboneler yaklaşık 4-5 yıldır akıllı sayaç taktırıyor. Akıllı sayaçlar 250 TL. İlgili firma ile görüşerek 250 TL’yi 9 taksite böldürdük. Vatandaşı çok yormadan geçişi sağlayacağız” dedi.

Eski su sayaçlarının değiştirilmesinin oldukça verimli olduğuna dikkat çeken Başkan Aydın, “Eski su sayaçlarını değiştirmek durumundayız. 10 yılı geçen sayaçlar verimliliğini kaybediyor. Vatandaş Belediye’ye gelerek diyor ki benim aylık su tüketimim ortalama 50 TL. Ama bir anda faturalar 80 ila 100 TL’ye çıkabiliyor. O nedenle eski sayaçları akıllı sayaçlarla değiştirmenin doğru olacağını düşünüyoruz. Yeni sayaçlar ev sahibi kiracı ilişkilerinde yaşanan sorunları da ortadan kaldıracak. Vatandaş evini kiraya vermiş oluyor su abonesi kendi üzerinde kalıyor, daha sonra kiracı su parasını ödememiş oluyor. Mülk sahibi ciddi problem yaşıyor. Biz kamu alacağını hibe edemiyoruz almak durumundayız. Vatandaş ise kullanmadığı suyun parasını ödemek zorunda kalıyor. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak adına akıllı sayaç çok avantajlı oluyor. Vatandaşlar sayaç okumaya gelen görevlilerimizi içeri almıyorlar. Bazı sayaçlar bodrumlarda olabiliyor. Yine bazı vatandaşlar evde eşi olmadığı gerekçesiyle görevliyi geri gönderiyor. Bu sorunlarda ortadan kalkıyor” ifadelerini kullandı.

SU TÜKETİMİNDE FİYAT FARKI SÖZ KONUSU DEĞİL

2017 yılı sonuna kadar eski sayaçların değiştirilmesi noktasında kamuoyuna duyurular yapacaklarını aktaran Aydın: “Yılbaşından sonra sayaçlarını değiştirmeyenler ile ilgili teşvik amacıyla fiyat farklılığı uygulanabilir görüşü sunuldu. Bununla ilgili alınmış bir kararımız yok. Dolayısıyla yüzde 50 artış olayı kararlaştırılmış bir durum değil” dedi.

Yılbaşı itibari ile değerlendirme yapacaklarını aktaran Başkan Aydın: “Yılbaşına kadar belki vatandaşlar sayaçlarını değiştirmiş olur. Bizde olumsuz bir karar almamış oluruz. Şuan herhangi bir fiyat farkı söz konusu değil.Sivas’ın dört bir köşesine şuam ödeme noktaları kurduk. Vatandaş istediği zaman her yerden ödeme yapıyor. Ödeme noktaları 7/24 saat açık. Buralarda nakit ve kredi kartı kullanılarak ödeme yapılabiliyor. Gerek su ile alakalı gerek belediyenin diğer birimlerle alakalı ödemeleri bu noktada yapabiliyor. Böyle olduğu zaman akıllı sayaç kullanan vatandaşımız aylık kullanacağı suyun miktarını biliyor. Hatta vatandaşın kartındaki konturu bittiğinde bir ton ekstra limit veriliyor. Hiç bir mağduriyet söz konusu olmuyor” şeklinde konuştu.

 

sivas belediye geçişi yormadan sağlayacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”