Çeşmeyi testiye değil, testiyi çeşmeye götürelim 

Çeşmeyi testiye değil, testiyi çeşmeye götürelim

AK Parti Kangal İl Genel Meclisi Üyesi Emin Ünlüer, Sivas’a şeker fabrikası kurulması amacıyla Sivil toplum örgütlerinin, esnaf odalarının, Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinin, il mülkü amirlerinin ve siyasilerin harekete geçmesini istedi.

Çeşmeyi testiye değil, testiyi çeşmeye götürelim
Çeşmeyi testiye değil, testiyi çeşmeye götürelim Sivas Memleket
Bu içerik 330 kez okundu.

MEHMET TIRPAN

AK Parti Kangal İl Genel Meclisi Üyesi Emin Ünlüer, Sivas’a şeker fabrikası kurulması amacıyla Sivil toplum örgütlerinin, esnaf odalarının, Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinin, il mülkü amirlerinin ve siyasilerin harekete geçmesini istedi.

30 yıllık sorunun artık çözülmesi gerektiğini aktaran Ünlüer, “Sivas’ta şeker pancarı üretimi Malatya’dan kat kat fazla. Ama nedense içi boşaltılmış fabrika Malatya’da. Sivas’ta üretilen 645 bin 855 ton şeker pancarının çevre illere nakledilmesi ne kadar doğru. Biz çeşmeyi testiye değil,

testiyi çeşmeye götürelim” dedi.

Burada çiftçinin mağdur olduğunu devletin oldukça fazla nakliye parası ödediğini aktaran Ünlüer; “Ekonomimizin güçlenmesi lazım. Sivas’ta çiftçilik, tarım ve hayvancılık yapılması gerekli. Sivas’ta tarımla ilgili yatırımlar sulanabilir araziler artırıldı. Göletler ve barajlar yapıldı. Arazilerin çoğu suya kavuştu. Sulu tarım arazileri şeker pancarı üretimi de arttı. 2016 yılında Sivas’ta 645 bin 855 ton şeker pancarı üretildi. Malatya’da ise 83 bin ton üretim yapıldı. Şeker Pancarı Fabrikasının Sivas’a kurulması artık kaçınılmaz oldu. Biz Malatya’nın fabrikasının kapatılmasını veya Sivas’a taşınmasını istemiyoruz. Ama 20-25 yıl önce Malatya’da 400 bin tonun üzerinde şeker pancarı üretilirken geçen sene bu rakam 54 bin tona kadar düşmüş. Malatya’da şeker pancarı yerine kaysı üretimine dönüldü. Şeker Pancarı üretimi düştü. Üretilen, ekilen alan ve elde edilen mahsullerin rakamları ortada. Bu fabrika oraya yıllar önce yapılmış ama şimdi içi altı boşaltılmış duruyor. Örnek verecek olursak 645 bin 855 ton pancar ürettik Malatya’da 54 bin ton pancar üretilmiş. Sivas’ta 122 bin 715 bin dekar alan sulanabilir ve pancar ekilen arazi var bu rakam Malatya da 8 bin 270 dekar. Burada tamamen kamu yararı ortaya çıkmıştır. Malatya’da duran fabrikanın orada olması devleti zarara uğratır. Sivas’taki en büyük sorun kota ve nakliye sorunu. Yani çiftçi çeşmeyi alıp testinin yanına değil, testiyi alıp çeşmenin yanına götürsün. Ben buradan 16 ilçede görev yapan Ziraat Odası Başkanlarına sesleniyorum. Çiftçilerden yılsonu geldiği vakit aidatları alınıp kenara çekiliyoruz. Sizler çiftçilerin sıkıntılarını çözmek için varsınız. Sorunları araştırıp ortaya koyacaksınız. Kanayan bu yaraya parmak basın. Aynı zamanda sivil toplum örgütleri, esnaf odaları, Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerine de sesleniyorum. Bir komisyon kurup rakamları ortaya çıkarıp bu konuyu gündeme getirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

30 YILI AŞKINDIR KANAYAN YARAYA ÇÖZÜM BULUNAMADI

Çalışmalarından dolayı Ünlüer’e teşekkür eden BBP İl Genel Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, “30 Yılı aşkındır kanayan yaraya çözüm bulunamadı. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ama geçtiğim yıllarda Sivas’a Şeker Fabrikası kurulması adına 1 müdür 1 müdür yardımcısını emekli ettik” dedi.

Yine Rahmetli olan eski Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ataman’ın da bu yönde mücadele vererek rahmetli olduğunu aktaran Kulmaç: “Bu hadise 30 yıllık bir hadise. Şeker Fabrikası her zaman konuşulur gündeme gelir ama Sivas’a gelmez. rahmetli Ahmet Ataman da Ankara’yı su yolu etti. Bu meseleyi siyasiler, vekiller, Sivil Toplum Kuruluşları, Esnaf Odaları biliyor.  Ama çözüm bulunamadı” şeklinde konuştu.

 

sivas çeşmeyi testiye değil testiyi çeşmeye götürelim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”