Sivas’ın taşlarıyla hayat buluyor 
Reklamı Geç
Advert

Sivas’ın taşlarıyla hayat buluyor

Tarihi Gökmedrese Sivas’tan çıkan taşlarla hayat buluyor. Sivas’tan çıkarılan taşların Türkiye genelinde bulunan taşlardan daha kaliteli ve sağlam olduğu da ortaya çıktı.

Sivas’ın taşlarıyla hayat buluyor
Sivas’ın taşlarıyla hayat buluyor Sivas Memleket
Bu içerik 445 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca Gökmedresesi’ndeki restorasyon çalışmalarının aslına uygun olarak yapıldığını, bu yıl sonunda ise yüzde 95’lik kısmın restorasyonunun biteceğini söyledi.

Restorasyon çalışmalarını titizlikte takip edildiğini aktaran Karaca: “Gökmedrese Sivas’ın taşlarıyla hayat buluyor. Onarımda kullanılan taşlar Sivas’tan çıkarılıyor. Sivas’ta çıkarılan taşlar oldukça sağlam. 1978 yılında restitüsyon dediğimiz ilk orijinal projesini hazırlayan Orhan Cezmi Tuncer Gök medresenin danışmanlığını yapıyor” dedi.

Tuncer’in Gökmedresenin nasıl onarılması gerektiğini orijinaline uygun yapılması noktasında fikirlerine başvurulduğunu aktaran Karaca: “Sivas’ta kaybolan altı tane taş ocağı ve Sivas’taki tarihi medreselerdeki taşların Sivas civarındaki ocaklardan çıktığı oraya çıktı. Taşların kalitesi oldukça iyi. Sivas’ta bulunan taşlar Türkiye’de bulunan taşlardan çok daha sert ve kaliteli. O nedenle tarihi binaların restorasyonunda Sivas’tan çıkan taşlar kullanıldı. Şuanda hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Gökmedresenin onarımını yapan firma 30 yıldır tarihi yapılarda onarım yapan bir firma. Bundan dolayı da şanslıyız. Kendileri bu projeyi prestij projesi olarak görüyorlar. Kontrollerimiz hep sürüyor. Tarihi eserlerde acele etmemek lazım. Tarihi yapıların onarımı aslına uygun olarak yapılmakta. Şuanda ayet el kürsünün yazılı olduğu taşlardan 28’i kayıp. Bu taşları ya birileri götürdü bahçesine koydu, ya da götürdü babasının mezarı başına dikti. Gökmedresenin 14 odası ve 2 eyvanı var. Dini ilimler üzerine çalışma yapılan medrese çok âlim yetiştirmiş” ifadelerini kullandı.

BURUCİYE MEDRESESİNDE RESTORASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK

Buruciye Medresesinin son hali hakkında da açıklamalarda bulunan Karaca, “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, meclis başkanı iken meclisten bir miktar para aktarmıştı. Aktarılan para yeni onaylandı geldi. Şimdi Buruciye medresesinin proje çalışmalarını başlatıyoruz” dedi.

Tarihi binaların çay bahçesine çevrilip tamamen genlerin buluşma ortamı olmaması gerektiğini kaydeden Karaca: “Tarihi mekânların dış kısmında çay bahçesi yapılabilir ama bunlarda kültürel amaçlı kullanılmalı diye düşünüyorum. Tarihi yapılar yapılış amacına uygun olarak hizmet vermeli. Tarihi binaların çay bahçesine çevrilip tamamen gençlerin buluşma ortamı olmamalı. Biz görüşlerimizi beyan edeceğiz. Şehrin büyükleri kanatlarını beyan ederler ortak bir paydada buluşulur. Ama kanaatim kesinlikle amacına en uygun nokta kültürel ve ilmi noktadır. Diyanet Başkanlığına Buruciye Medresesi verilse İlahiyat Fakültesi de orada mastar öğrencilerine, doktora öğrencilerine eğitim verse ne olur. Medreseler Üniversitelerdir. Üst düzey olarak yetişen kardeşlerimiz burada tefsir, fıkıh, kuran taliminin yapıldığı yer olsa kötü mü olur. Etrafına da masalar atılsa çay ikramında bulunulabilir” şeklinde konuştu.

sivas taş hayat buluyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor