Besicilik yapanın zarar etme ihtimali yok 

Besicilik yapanın zarar etme ihtimali yok

Sivas Valisi Davut Gül, Sivas’ta ki hayvancılık konusuna değindi. Sivas’ta besicilik yapan kişinin zarar etme ihtimalinin bulunmadığını savunan Vali Gül, hayvancılığın gelişmemesinin sebebinin sosyolojik olduğunu dile getirdi.

Besicilik yapanın zarar etme ihtimali yok
Besicilik yapanın zarar etme ihtimali yok Sivas Memleket

Mehmet TIRPAN

Sivas Valisi Davut Gül Sivas’ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için köylerde yaşayan hanelerin artırılması gerektiğini söyledi.

 Günümüzde insanların artık köylerde yaşamak istemediğini aktaran Vali Gül: “Sivas’ta hayvancılıkla ilgili sorun sosyolojik. İnsanlarımız köyde yaşamak istemiyor. Oğluna gelin bulamıyor, kızını köye vermek istemiyor. Gençler köyde yaşamak istemiyor. Köydeki gençlere şehirde asgari ücretle çalışmak daha cezbedici geliyor” dedi.

Sivas’taki mera sayılarının oldukça fazla olduğunu ve hayvancılığa uygun bir araziye sahip olduğunu vurgulayan Gül: “Eskiden köylerde 8-10 sürü vardı. Her evin önünde koyun vardı. Sivas Türkiye’nin ikinci büyük topraklarına sahip. Meralarımız çok zengin. Küçükbaş Hayvancılık yapıp da Sivas’ta zarar etme ihtimali olan bir kişi gösteremezsiniz. Sivas’ta koyun besleyip de zarar etme ihtimali yok. Besicilik yapıp da zarar etme ihtimali yok. Ama ben çalışmayıp yemi kendim üretmeyip dışardan alıyım, kredi ile mal alıyım aldığım malı besleyip satıp para kazanıyım diye düşünürsek zarar ederiz. Bizim yemi kendimiz üretmemiz lazım. Hayvanlarımızı kendimiz yaymamız lazım. Ama ablalarımız, abilerimiz ve kardeşlerimiz koyunlara bakmak istemiyor. Çoban tutmak isteseler çoban bulamıyorlar. Bulsalar da oldukça fazla fiyat istiyorlar. Ben köyde doğdum büyüdüm buna şahit oldum” şeklinde konuştu.

SİVAS HER KESİME HİTAP EDİYOR

Sivas Valisi Davut Gül, “Sivas her kesime hitap ediyor.Sivas’a gelen yerli ve yabancı turistler Divriği’ye giderek eşsiz olan Divriği Ulu Camiye gidebilir. Yine Kangal’da bulunan balıklı kaplıcaya gidebilir. Koyulhisar’daki Eğriçimen yaylasına gidebilir” dedi.

Sivas’ın turizm pastasından daha fazla pay alması için mücadele ettiklerini aktaran Gül: “Sivas merkezde olağan üstü Selçuklu’dan Osmanlı’dan kalan mirasımız var onları gezebilir. Termal tesisleri ve kaplıcaları gezebilirler. Kışın Yıldız Dağı’na gidebilir. Bu eserlerin bir arada olduğu çok az il var. Bizim olağan üstü yemek, edebiyat zenginliğimiz var. Yeni konaklar restore edeceğiz. Kültürel dokunun ayakta kalması ile ilgili çalışmalar yapacağız. Şehir meydanının ışıklandırılması ile ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi ile beraber ışıklandıracağız. Eşsiz eserlerin gün yüzüne çıkacak” ifadelerini kullandı.

 

 

 

sivas besicilik yapan zarar etme ihtimal yok
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek