Suyun debisi düştü 
Reklamı Geç
Advert

Suyun debisi düştü

Ulaş Tecer Beşgözeler kaynak suyunun debisi düştü. Suyun debisinin düşmesinin ardından köylerde su ile ilgili mağduriyetler yaşandığı tespit edildi. Komisyon yaptığı incelemede su sorunun kaynak suyunun debisinin düşmesinden dolayı kaynaklandığını 1990 yılında saniyede 600 lt su debisinin olduğu ancak su debisinin son ölçümlerinde taş ocakları ve doğa şartları nedeniyle 190 It’ye düştüğünü ortaya çıkardı.

Suyun debisi düştü
Suyun debisi düştü Sivas Memleket
Bu içerik 280 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclis üyesi Ersin Özkan araştırılması için komisyonlarına sevk edilen Ulaş İlçesi Tecer Beşgözeler kaynak suyu ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Ulaş’taki Tecer Beşgözeler kaynak suyunun debisinin düşmesi sonucu köylerde yaşanan mağduriyetin giderilmesi” hakkındaki önerge doğrultusunda bölgeye giderek yerinde incelemeler yaptıklarını aktaran Özkan: “Beşgözeler kaynak suyundan resmi olarak tahsis edilen üç hak sahibi işletmenin ilgili kurumlardan su tahsis kararı olduğu Sivas Demir Çelik İşletmesi (SİDEMÎR), Alabalık Tesisi ve Kayapınar Köyü Ömerağa Çiftliğine tahsisli olduğu anlaşılmıştır” dedi.

Kaynak suyunun debisinin düştüğünü de gözlemlediklerini aktaran Özkan: “Beşgözeler kaynak suyunun tahsis edildiği yıllarda (1990) saniyede 600 lt su debisinin olduğu ancak su debisinin son ölçümlerinde taş ocakları ve doğa şartları nedeniyle 190 It/sn düştüğü DSİ Bölge Müdürlüğünün envanter kayıtlarında görülmüştür. Hak sahiplerinin mağdur olmamaları için su debisinin yetkili kurumlarca ölçülerek hak sahiplerine yeniden paylaşım yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Beşgözeler kaynak suyundan şimdiye kadar, resmi olarak kiralanan veya tahsis edilen su miktarları ve kiralandığı/tahsis edildiği kişiler ve kurumlar SİDEMİR (Sivas Demir Çelik İşletmeleri)80 lt/sn, Orhan ÇAKIRER (Çağlayanpınar Alabalık Tesisleri) 264,09 It/sn, Kayapınar Köyü ile ömerağa Çiftliği3 It/sn olarak belirlenmiş.

SİDEMİRFabrikanın kuruluş aşamasında, işletme için ihtiyaç duyulan soğutma ve kullanma suyunun temini için o zamanki adı SİVAS DHÇEKO olan SİDEMİR taralından 28.03.1986 tarih ve 7-080 sayılı yazı ile DSİ teşkilatına müracaat edilmiştir DSİ Genel Müdürlüğü’nün “anılan kaynaktan (Tecer Irmağından) 80 It/sn. su verilmesinde sakınca bulunmadığını” bildiren, 21.04.1986 tarih ve 123. Genel/2246 sayılı yazılarına istinaden 28 km. uzunluğunda isale hattı döşeyerek, tesislerine bu kaynaktan su almıştır. Sivas DEÇLKO. 24.04.1998 tarihinde özelleştirilmiş ve SİDEMİR adını almıştır. SİDEMİR en son 27.07.2004 tarih ve 65 sayılı yazı ile Sivas İI özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne müracaat ederek, yukarıda tarihi ve sayı numarası bildirilen DSİ Genel Müdürlüğü yazısı ile kendilerine tahsis edilmiş olduğunu beyan ettikleri 80lt/sn suyu, 50 yıllığına kiralama talebinde bulunmuşlardır.İlimiz Ulaş İlçesi sınırları dahilinde bulunan Beşgözeler Kaynak suyu kullanılarak su ürünleri üretim ve yetiştiriciliği yapmak üzere ihtiyaç duyulan 264,09 It/sn lik kısmı 15 yıl süre ile ilk yıl 1.320,45 TL kira bedeli üzerinden Sivas Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 6111 sayılı Kanunun 12. maddesi ile bu kanuna dayalı olarak yayınlanan Su Ürünleri Yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan Su ve Su Alanları ile Deniz ve İç sulardaki Su Ürünleri İstihsal Hakkının kiraya verilmesi hakkında yönetmeliğin 9. Maddesi uyarınca kiraya verilmiştir. Kayapınar Köyü ve Ömerağa Çiftliğine giden 3 Lt/sn su, mülga Köy Hizmetleri 5. Bölge Müdürlüğü Memba Tahsis ve Tevzi Komisyonunun 17.02.1998 tarih ve 1998/6 sayılı kararıyla tahsis edilmiştir. Tahsis halen faal olarak çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

sivas du debi düştü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi