Parseller neye göre seçilecek? 
Reklamı Geç
Advert

Parseller neye göre seçilecek?

Tarımdaki sıkıntıları sık sık meclis gündemine taşıyan CHP Sivas milletvekili Ali Akyıldız, TARSİM sigortası ile ilgili “TARSİM'ce seçilecek örnek parsellerde hasar yüzde 5-10 ise üretici bu parseller üzerinden büyük bir maddi zarara uğrayacaktır” dedi.

Parseller neye göre seçilecek?
Parseller neye göre seçilecek? Sivas Memleket
Bu içerik 310 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

CHP Sivas milletvekili Ali Akyıldız, TARSİM’ce seçilecek olan örnek parsellerde hasarın yüzde 5 veya 10 olursa üreticinin parseller üzerinden büyük sıkıntı yaşayacağını belirtti.

 

Meclis genel kurulunda söz alan CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, “Bu yıl ilk defa uygulamaya konulan devlet destekli TARSİM ilçe bazlı kuraklık sigortası sözleşme koşullarına göre TARSİM kuraklık sigortası kapsamında hasar meydana geldiğinde -sözleşme koşullarına göre- sigortaya başvuran parseller içerisinden seçilecek örnek parselleri gezmek suretiyle bu parsellerdeki değerler üzerinden "Kuraklık var mıdır, yok mudur?" diye tespit yapılacaktır. Bu örnek parseller neye göre seçilecektir? Bazı parsellerdeki kuraklık hasarı yüzde 90, hatta yüzde 100'ü bulurken bazı parsellerde yüzde 60-70, bazı parsellerde ise yüzde 30-40 aralığındadır. TARSİM'ce seçilecek örnek parsellerde hasar yüzde 5-10 ise üretici bu parseller üzerinden büyük bir maddi zarara uğrayacaktır. Uygulamada ilçe verim uygulaması değil, ilçe eşik ortalaması dikkate alınacaktır. İlçe eşik değerlerinin çok düşük olması durumunda da çiftçilerimizin kuraklık hasarından faydalanmama olasılığı çok yüksek olacaktır. Bu konunun acilen çözüme kavuşturulması ve çiftçilerimizin yaşayacağı olası mağduriyetlerin oluşmadan önlenmesi gerektiğini hatırlatıyorum” dedi.

Parseller neye göre seçilecek? SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor