AÇIK ALANDA İFTAR YAPANLAR DİKKAT 

AÇIK ALANDA İFTAR YAPANLAR DİKKAT

Uzmanlar, park bahçe gibi açık alanlarda iftar yapan vatandaşları uyardı. İftarınız kâbusa dönüşmesin.

AÇIK ALANDA İFTAR YAPANLAR DİKKAT
AÇIK ALANDA İFTAR YAPANLAR DİKKAT Sivas Memleket
Bu içerik 363 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Uzmanlar iftar sofralarını açık ve yeşil alanlarda kuran vatandaşları uyararak Kırım-KongoKanamalıAteşi (KKKA)’neyol açan kenelere karşı “otluk yerlerden uzak durun” uyarısı yaptı.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanların daha çok park bahçe ve piknik alanlarında iftar sofralarını kurduğu belirten uzmanlar, kenelerin genellikle yeşil alanların bol olduğu yerleri tercih ettiğini söyledi. Kenelerin ilkbahar ve yaz aylarında çoğaldığının altını çizen uzmanlar; “Piknik yapmak için gittiğiniz alanlarda dikkatli olun. Piknik dönüşünde kesinlikle vücudunuzu kontrol edin” dedi.

 İnsanların genellikle Ramazan ayında dalgın olduğunun altını çizen uzmanlar; “Kene son zamanlarda adından çok fazla söz ettiren bir haşere türüdür. İnsanı ısırması halinde ölüme kadar varabilen sonuçlar oluyor. Keneler insanların derisine rahatlıkla yapışabilir. Keneler yassı ve oval olmasından dolayı insan vücudunda kolaylıkla barınabilirler. Keneler bir ısırmada, karın yapısından dolayı, şişene kadar kan emer. Kenenin insan vücuduna salgıladığı virüs ölümcül olabiliyor. O nedenle erken teşhis çok önemli. Kene ısırdıktan sonra hastalık belirtileri 3 gün içerisinde ortaya çıkıyor. Hastalık kene ısırmasından sonra halsizlik, iştahsızlık, ateş, baş ağrısı, kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı ile başlayabilir veya kişide bulantı, kusma ve karın ağrısı olabilir. Kırsal ve ormanlık alanlardan dönüşte vücutta kene yönünden mutlaka kontrol yapılarak eğer kene tespit edilirse çıplak elle dokunmamak şartıyla, parçalanmadan ve ezilmeden en kısa sürede çıkartılmalı veya yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü kene yapışmasından sonra kan emmeye başlaması dolayısıyla virüsü bulaştırması için belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle vücuda yapışan bir kene varsa gün geçirilmeden uzaklaştırılması en önemli tedbirdir. Böylesi durumlarda kişilerin acil olarak kendi vücutlarını kontrol etmesi gerekir. Olası bir durumda vücutta kene ile karşılaşıldığı zaman direk olarak bir sağlık kuruluşuna giderek yardım almalıdır” ifadelerini kullandı.

sivas AÇIK ALANDA İFTAR YAPANLAR DİKKAT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek