Şeker fabrikası Sivas’a kurulmalı 

Şeker fabrikası Sivas’a kurulmalı

İl Genel Meclisi’nin bugünkü toplantısında gündeme gelecek olan Sivas’a Şeker Fabrikası yapılması veya Malatya’daki fabrikanın Sivas’a taşınması konusunu BBP İl Genel Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, değerlendirdi. Kulmaç, Sivas’ta şeker pancarı üretiminin oldukça fazla olduğunu, Sivas’a kesinlikle fabrika kurulması gerektiğini söyledi.

Şeker fabrikası Sivas’a kurulmalı
Şeker fabrikası Sivas’a kurulmalı Sivas Memleket
Bu içerik 368 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

BBP İl Genel Meclis üyesi Aytekin Kulmaç, Sivas’a kurulması planlanan Şeker Pancarı Fabrikası ile alakalı Ziraat Odası ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün araştırma yapmasını istedi.

Şeker Pancarı kotalarında ciddi sorunlar yaşandığını ve nakliye noktasında çiftçinin kaybı olduğunu aktaran Aytekin Kulmaç: “Şeker pancarı gerçekten Sivas’ın ciddi bir soru nu. Ziraat Odası ve Tarım İl Müdürlüğü’nün özellikle bu konuda ciddi bir araştırma yaparak rapor haline getirmesi gerekmekte. Çünkü bu sene Sivas’ta şeker pancarı kotalarından dolayı çok ciddi manada sıkıntı yaşandı” dedi.

Sivas´ta 630 bin 340 hektar pancar işlendiğini hatırlatan Kulmaç, “Sivas´ta 67 yerleşim yerinde pancar işiyle uğraşan çiftçimiz var. Yanımızda bulunan Malatya iline zamanında yapılmış. Biz 630 bin 340 hektar alanda  315 bin ton üretim yapmışız. Malatya 1 milyon 675 dönüm pancar ekmiş. Orada fabrika var. 9 bin 278 ton üretim yapmış. Arada uçurum var. Köy sayısına bakın, tonaja bakın, ekilebilirliğe bakın. Sivas’a şeker fabrikası kurulması noktasında da gerekten çiftçiler çok ciddi oranda nakliyat parası ödüyor. Sivas´ın çok büyük bir arazisi var. Pancar üreticilerimiz nakliyeye çok fazla ücret ödüyoruz. Biz eğer Malatya´ya pancar vermesek Malatya Şeker Fabrikası kapanır.Kayseri´ye, Turhal´a, Malatya´ya ve Erzincan´a şeker pancarı gönderiyoruz. Sivas’a şeker pancarı fabrikası kurulmalı” ifadelerini kullandı.

sivas Şeker fabrikası Sivas’a kurulmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
adem     2017-06-07 çok güzel demiş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”