Rüzgarla tünelleri aydınlatacaklar 
Reklamı Geç
Advert

Rüzgarla tünelleri aydınlatacaklar

Geliştirdikleri “Rüzgârla Aydınlanıyoruz” projeleri ile ön plana çıkan genç mucitler elde ettikleri kinetik enerjiyi manyetik enerjiye cevirdiler. Dinamo kullanarak elde ettikleri elektrik enerjisiyle tünel ve yolların aydınlatılabileceğini ifade eden genç mucitler elde edilen enerjinin depolandığını da ifade ettiler.

Rüzgarla tünelleri aydınlatacaklar
Rüzgarla tünelleri aydınlatacaklar Sivas Memleket
Bu içerik 220 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Ziya Gökalp Ortaokulu 7-C sınıf öğrencileriMuhammet Bahadır Tümen ve Melik Dursun rüzgâr enerjisi ile tünellerin aydınlatılmasına yönelik proje hazırladı. Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Sebahat Yıldırım önderliğinde çalışmalarını yürüten öğrenciler “Rüzgârla Aydınlanıyoruz” adlı projelerini geliştirmeyi hedefliyor.

Öğrencilerinin hazırladığı proje hakkında bilgi veren Teknoloji Tasarım Öğretmeni Sebahat Yıldırım: “Öğrencilerimizle yaptığımız projede yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgâr enerjisini değerlendirmeyi düşündük. Yenilebilir enerji kaynaklarından rüzgâr enerjisi doğal temiz bir enerji kaynağı” dedi.

Sivas’ta rüzgârın oldukça fazla olduğunu rüzgâr enerjisinin elektrik enerjisine rahatlıkla dönüştürülebileceğini aktaran Yıldırım: “Sivas’ta rakımı yüksek olan bölgelerdeki enerjiyi değerlendirerek tünellerin, yolların aydınlatılmasında kullanabiliriz. Bu sayede ülke ekonomisine olumlu yönde katkı sağlamış oluruz. Elektrik enerjisi üreteyim derken Küresel ısınmaya neden olan yöntemlere de projemiz alternatif olabilir” ifadelerini kullandı.

ENERJİ KAYNAKLARINDAN VERİMLİ YARARLANMAMIZ LAZIM

Projeyi arkadaşı ile birlikte hazırlayan Melik Dursun ise, “Enerji kaynaklarından oldukça verimli yararlanmamız lazım. Ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla bizde “Rüzgârla Aydınlanıyoruz” adlı projemizi geliştirdik” dedi.

Projenin içeriği hakkında bilgi veren Dursun: “Projenin amacı Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgâr enerjisinin Sivas'ın hangi bölgelerinde daha fazla olduğunu araştırmak ve bu enerjinin bölgede yapılacak yeni tünel ve yollarda kullanılmasının ülke ekonomisine sunacağı katkıyı araştırmak ve sunmak. Oluşturulan makette tünellere paralel olarak devre bağlandı. Daha sonra rüzgârın etkisi ile dönen rüzgârgülü bağlı olduğu dişli yardımıyla enerjiyi dinamonun dişlisine iletti. Orada manyetik yolla oluşan elektriği yaptığımız maket tünelin aydınlatmasında kullandık. Havanın bir akışkan olduğunu hayal etmek oldukça zor. Çünkü hava görünmez. Sıvılardan farklı olarak hava daha çabuk hareket eder ve bulunduğu ortamın her yerini kaplar. Havanın hızlı yerdeğiştirmesi ile içindeki parçacıkların hareketi de hızlı olur. Havanın bu özelliğini kinetik enerjiye dönüştürme işlemine rüzgâr Enerjisi adı verilir” ifadelerini kullandı.

Muhammet Bahadır Tümen de projede kullanılan malzemeler hakkında bilgi verdi. Projelerinin maliyetinin fazla olmadığını vurgulayan Bahadır, “Projemizi oluşturmak için yenilenebilir enerji kaynaklardan rüzgar enerjisiningücünü ve etkilerini araştırdık.Doğalve güçlü olan bu enerjiyi en verimli şekilde değerlendirmeyi hedefledik.Bulunduğumuz ilin rakım ve ihtiyaçlarını araştırdığımızda bu proje fikrinin oldukça yararlı olduğunu farkettik.Projenin maketini yapmaya pervaneyle başladık. Hafif plastikten yaptığımız pervane rüzgârın gücüne dayanamadığı için sert plastikten hazır pervane kullandık.Pervaneye bağlı pimin ucundaki dişli,dinamo önündeki dişli dişli çarka zincir yardımıyla bağlandı.Rüzgârın etkisiyle pervane döndü.Pervane ucundaki dişli çark dinamo çarkının dönmesini sağladı.Dönen dinamonun manyetik alan etkisiyle elektrik elde edildi, elde edilen elektrik devresiyle paralel bağlanan tünellerin aydınlatılması sağlandı.Tünel içerisine basit elektrik devresi kuruldu.İsteğe görerüzgârın şiddetine göre sağlanan elektrik bir bataryada depolanabilir” şeklinde konuştu.

SİVAS Rüzgarla tünelleri aydınlatacaklar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”