Evlenmek İçin 35 Bin Lirayı Gözden Çıkarın 

Evlenmek İçin 35 Bin Lirayı Gözden Çıkarın

Ramazan sonuna planlanan düğünler için evlenecek çiftler düğün hazırlıklarına başladı bu alanda hizmet veren sektörlere de hareket geldi. Duman Sivas'ta ise asgari ücretli çalışan bir kişinin bir düğün yapıp ev kurabilmesi için 2 yıl yemeden içmeden para biriktirmesi gerekiyor.

Evlenmek İçin 35 Bin Lirayı Gözden Çıkarın
Evlenmek İçin 35 Bin Lirayı Gözden Çıkarın Sivas Memleket
Bu içerik 208 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl 602 bin 982 kişi hayatlarını birleştirmek adına evliliğe ‘evet’ dedi. Ramazan ayı dolayısı ile düğün sezonu bu yıl Temmuz ayında başlayacak. Düğün hazırlıkları hazırlıklarını hızlandırması, , gelinlik, damatlık, takı, ayakkabı,davetiye, salon kuaför, pasta, çiçek, fotoğraf ve video çekimi ile organizasyon derken birçok sektörün de canlanmasını beraberinde getiriyor.

Düğün yapmak için Ramazan ayı sonrasını tercih eden çiftler, düğün salonlarındaki yoğunluk nedeniyle günün erken saatinden geç saatlerine kadar belirlenen aralıkta düğün salonlarına başvuruyor.Düğün salonu ve diğer organizasyonlar için önceden ödeme yapan çiftler, ev kurma işini düğün sonrasına bırakınca sıcak para da mobilya mağazaları, beyaz eşya mağazaları ve küçük ev eşyası satışı yapan mağazaların yüzünü güldürüyor.

Yaptığımız  araştırmaya göre, bugün düğün yapmak ve standartlar dahilinde bir ev kurmak isteyen bir genç en az 35 bin lirayı gözden çıkarmak durumunda. Yeni evlenecek çiftler bu yıl ekonomik anlamda oldukça zorlanacağa benziyor. Günümüz koşullarında bugün evlenecek olsanız, gelinlik için 800 lira ile 4 bin lira arası bir rakamı kenara ayırmanız gerekiyor. Damatlık ise, artık gelinlik fiyatlarını aratmıyor. Bugün bir damatlığın fiyatı, bin ile 2 bin lira arasında değişiyor.

Düğün salonlarının gecelik kirası ise cep yakıyor. Yemeksiz bir düğün yapmak için dahi bugün ortalama 3 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Çiçekçi, kuaför masrafı, fotoğraf çekimi ücreti, gelin arabası süsleme ve ekstra diğer küçük tüm ayrıntılar için de en az yaklaşık 8 bin lirayı ayırmanız gerekiyor. Azami fiyatlarla hesaplandığında bin 404 lira asgari ücret ile geçinmek zorunda olan bir genç, bugün sadece düğün yapabilmek için 2 yıl maaşına hiç dokunmaması gerekiyor.  

 STANDART BİR EV KURMAK EN AZ 5 BİN TL

Yine geçimini asgari ücret üzerinden aldığı maaşı ile sağlayan bir kişi, günümüzde normal bir ev kurmak için öncelikle ortalama aylık kira bedeli 600 lira olan bir ev için depozito ile birlikte 850 lira gibi bir rakamı gözden çıkarması gerekiyor.  Masraflar ev kiralamakla da kalmıyor. Bugün buzdolaplarının fiyatı bin TL ile 4 bin lira arasında değişirken, çamaşır makinesi 700 lira ile 4 bin lira arasında satılıyor.  Bulaşık makinesi 850 lira ile 4 bin lira, televizyon bin lira ile 3 bin lira, fırın 750 lira ile 850 lira, elektrikli süpürge 250 lira ile 2 bin lira arasında satılıyor. Mikro dalga, klima ve bulaşık makinesini başlangıç için lüks sayarak almadığını düşünürsek, asgari ücretli bir çalışan sadece evde bulunması zorunlu olan elektronik ev eşyası için ortalama en az 7 bin lira ayırması gerekiyor.  Rakamlara göre, asgari ücretli çalışan bir gencin bugün standart bir ev kiralayıp döşemek için en az 5 aylık maaşını hiç dokunmadan kenara ayırması gerekiyor. Mobilyaların yanına yaklaşılmıyor. Düğün yapıldı, elektronik ev eşyaları da tamam şimdi sıra mobilya kısmında. Mobilya fiyatları, neredeyse düğün fiyatına yaklaşıyor. Bir tekli koltuk bile günümüzde neredeyse bir asgari ücret değerinde. Ancak “Benim şimdilik bu kadarına gücüm yetmez” diyenler için de mobilya mağazaları çözüm üretiyor. Birçok mobilya mağazasında oturma grubu, yatak odası, yemek odası olarak mobilyalar, farklı kampanyalarla farklı fiyatlarla alıcısının beğenisine sunuluyor. Eğer, marka veya model, moda peşinde değilseniz, kampanyalı fiyatları ile mobilya için yine azami 5 bin lirayı bir kenara önceden ayırmanız gerekiyor.

 

 

SİVAS Evlenmek İçin 35 Bin Lirayı Gözden Çıkarın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
Vali Gül’e bıyık yakıştı
Vali Gül’e bıyık yakıştı