Şifa kaynağı girebolu 
Reklamı Geç
Advert

Şifa kaynağı girebolu

Çalı şeklinde yetişen ve üzüm salkımına benzer kırmızı yuvarlak meyvelere sahip olan girebolugıda ve şifa amaçlı olarak dünyanın çeşitli yerlerinde tercih edildiği gibi Sivas’ta da hal tezgahlarını süslüyor.

Şifa kaynağı girebolu
Şifa kaynağı girebolu Sivas Memleket
Bu içerik 374 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

İç Anadolu’da Kayseri ve Sivas çevresinde yetişen bu bitki yılın belli zamanlarında Sivas hal tezgahlarını süslüyor.

Selçuklular ve Osmanlılar zamanında çiceklenme dönemindeki güzelliğinden etkilenip ‘ Gül Ebru’  isminin verildiği bu bitki şimdiler de Kayseri ve çevresinde “gilaburu, gilebolu, gilaboru, gilabı, giraoğlu”, Konya’da “giligili, gilaboru veya giraboğulu”, Sivas ve Yozgat’ta “gilaburu, girabolu, geleboru”, Tunceli’de “dağdağan, dağdığan, geleboru, gilabada ve gildar” adıyla biliniyor.

Bir çok hastalığa şifa kaynağı olarak gösterilen girebolubikisininyılın belirli zamanlarında meyve veriyor. Saklanma süresi kullanım amacına göre değişiklik gösteren girebolu salamura yapılarak su içerisinde yaklaşık 1 yıl süre ile saklanabiliyor. içecek olarak kullanılması durumunda ise kısa sürede tüketilmesi gerekiyor.

Bazı kaynaklara göre girebolunun faydalı olduğu hastalıklar şöyle sıralanıyor.

KALP – TANSİYON: Gilaburu yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı, kalp güçlendiri etkiye sahiptir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller.Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller.Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır Bazı migren vakalarında da yardımcı olabilir.

İDRAR YOLU HASTALIKLARI: İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler.İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

PROSTAT: Gilaburu, idrar kanalındaki genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar.Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır. Hasta ilk kullandığından itibaren faydasını hissetmeye başlar.

KADIN HASTALIKLARI: Adet zorluğu ve düzensizliğine karşı çok etkilidir. Spesifik olarak; kramp, yumurtalık ve rahim kası  rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Rahimi rahatlatır.Böylece adet görme krampları sona erer ve menstursyondan kaynaklanan ağrıları azaltır.Düşük durumu ve tehlikesinde kullanılır. Damar genişliği düzenlenmesinden dolayı adet dönemlerinde aşırı kan kaybını ve menapozdaki kanamaları azaltır.

BÖBREK/ BÖBREK TAŞI: Böbrek taşlarının bütün cinsleri; aslıları itibariyle suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmaktadır. (Diğer bir yöntem açık operasyondur.) Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir.

Gilaburu ise böbrek taşını, diğer usullerde (lazer vs.) olduğu gibi; fiziksel parçalanma yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken ne de idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez.

Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır.

 

SİVAS Şifa kaynağı girebolu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”