Tezhip Sivas’ta canlanıyor 
Advert

Tezhip Sivas’ta canlanıyor

Türk Süsleme sanatında çok önemli bir yere sahip olan Tezhip sanatı İhramcızade Kültür ve Sanat Merkezinde yeniden canlanıyor. Merkezde yürütülen kurslar kapsamında açılan Tezhip kursunda yaklaşık 40 kişi ata sanatını öğreniyor.

Tezhip Sivas’ta canlanıyor
Tezhip Sivas’ta canlanıyor Sivas Memleket
Bu içerik 759 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Türk süsleme sanatında çok önemli bir yere sahip olan ve yaklaşık bin yıllık bir geçmişi olan Tezhip sanatı Sivas’ta yeniden yaygınlaşıyor. İhramcızade Kültür ve Sanat Merkezinde yürütülen kurslar kapsamında açılan Tezhip kursunda yaklaşık 40 kişi tezhip öğreniyor. Kurs ve çalışmalar hakkında bilgi veren eğitmen Müge Türk, ‘’Sekiz yıldır Tezhip sanatıyla ilgileniyorum. Yaklaşık 2 yıldır ise eğitmenlik yapıyorum. Bu sanat gelenekli sanatla arasında en nadide işlerinden bir tanesi diyebiliriz. Hat tezhip, minyatür, ebru gibi unutulmaya yüz tutmuş sanatlar arasına girmişti ki, son dönemlerde canlanmaya başladı.

Bu sanatın kelime anlamı ‘altınlamak’tır. Yani altınla boyamak, altınla bezemek anlamına gelir. Yaptığımız süslemeler bazen Kuran ayeti, bazen hadisi şerif, padişah fermanı oluyor. Bunların etrafındaki süslemelerini, tezhip sanatındaki öğrencilerimize tasarım yapmayı, tasarım oluşturmayı ve daha sonra etrafını süslemeyi yapmayı öğretiyoruz. Sivas’ta 40’a yakın kursiyerimiz var. Bu da çok sevindirici bir rakam’’ dedi.

sivas Tezhip Sivas’ta canlanıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler