Buruciye Medresesi restorasyona alınacak 

Buruciye Medresesi restorasyona alınacak

Tarihi Buruciye Medresesi restorasyona alınacak. Yaklaşık iki yıldır Sivas Müftülüğü tarafından kullanılan medresenin restorasyon çalışmalarının bitmesinden sonra müftülük tarafından kullanılmayacağı öğrenildi.

Buruciye Medresesi restorasyona alınacak
Buruciye Medresesi restorasyona alınacak Sivas Memleket
Bu içerik 286 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

2015 yılında diyanet işleri başkanlığına tahsisi yapılarak Sivas İl Müftülüğünün kullanımına verilen Tarihi Buruciye Medresesi restorasyona alınacak.

 

10 yıl valilik tarafından işletilen Buruciye Medresesi 2015 yılında Sivas Müftülüğe’ne devredilmişti. Yaklaşık iki yıl müftülük tarafından kullanılan tarihi medrese Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi tarafından 25 temmuz 2016 tarihinde, 321 sayılı kararı ile T.B.M.M.Başkanlığına tahsisi uygun bulmuştu. Tahsisin ardından medresenin restorasyonun yapılabilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile T.B.M.M. Başkanlığı arasında 24 Şubat 2017 tarihinde protokol imzalanarak, TBMM Başkanlığınca Buruciye Medresesinin restorasyonunda kullanılmak üzere 3 milyon TL ödenek tahsis edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 23 Mart 2017 tarihli yazısı gereği Bölge Müdürlüğü bahse konu medresenin proje yaklaşık maliyetini hazırladı. Hazırlanan projeler  doğrultusunda bölge müdürlüğü onarım yaklaşık maliyetini hazırlayarak restorasyon çalışmalarına başlanılacak.

 

MEDRESEYİ MÜFTÜLÜK KULLANMAYACAK

Sivas Müftülüğü tarafından kullanılan Medrese’nin restorasyon sonrası tekrar Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden alınarak farklı bir şekilde kullanılmasının planlandığı öğrenildi.

 

Öte yandan Selçuklu sultanlarından 3. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında 1271'de yapılan Buruciye Medresesi, kültürel, dini ve hayri hizmetlerde kullanılmak üzere Sivas Müftülüğüne tahsis edilmiş, medresede her ay bir hatim indirilerek, bayan ve erkek vaizler de burada, vatandaşların ailevi ve dini konulardaki sorularını cevaplamışlardı.

sivas Buruciye Medresesi restorasyona alınacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler