25 yıldır su bekliyorlar 
Reklamı Geç
Advert
Advert

25 yıldır su bekliyorlar

Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı Küpecik köyünde musluklardan 25 yıldır şebeke suyu akmıyor. Köylüler su ihtiyaçlarını çevre köylerden taşıma ile sağlıyor.

25 yıldır su bekliyorlar
25 yıldır su bekliyorlar Sivas Memleket
Bu içerik 622 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

           

Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı 115 nüfuslu Küpecik köyündeki vatandaşlar 25 yıldır  suya hasret yaşıyor. 1991 yılında devlet tarafından köylerine su getirilerek rahatlayan köylüler bu suyu 1 yıl kullandıktan sonra tekrar suyun kesilmesi ile mağdur oldu. Daha sonra kendi imkanları ile depo yaparak köydeki kaynak sularını kullanmaya başlayan köylüler suyun içilmez raporunun da çıkması ile taşıma su kullanmaya başladıklarını iddia etti. Çevre köylerden traktör ve yürüyerek su getirip ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyleyen köylüler acilen su sorunlarının çözülmesini bekliyor.

 

"İÇİLMEZ RAPORLU SUYU İÇMEYE MECBURUZ"

 

Köyde ikamet eden ve köylüler adına konuşan Ziraat Mühendisi Turan Pınar köylerindeki su probleminin bir türlü çözülmediğini belirterek, "Buradaki su problemimiz 25 yıldır ki devam ediyor. 26 yıl önce devlet bizim suyumuzu şebeke sistemi olarak alt yapısını bitirdi. Gürlevik Dağı'ndan da çıkan suyu biz bir yıl kullanabildik. Daha sonra diğer köylerde şebeke yetmeyince bizim suyumuz 25 yıl önce kesildi. Şebeke suyunu sadece 1 yıl kullanabildik. Bu suyun da tüm tahlilleri yapılmıştı. Kaliteli bir suydu. Biz bu suyu sadece 1 yıl kullanabildikten sonra su kesildi. Köylü bu su ihtiyacını bizim meramızda bulunan mevcut su kaynaklarından, 'artık göze' dediğimiz yerlerden toplama su ile depomuza akıttık. Tabiki bu akıtma çözüm olmadı. Çünkü bizim köyümüzün mera kısmı Tekel'in işlettiği tuz madenleri içerdiği için bizim meramız tamamen tuz madeni olduğundan dolayı bizim sularımızda malesef tuzlu. Zaten bu sularında kullanılmaz raporları elimizde mevcut. Ama biz mecburen bu suları kullanmak zorundayız. Köyümüzdeki bazı kaynak sularının hayvanlar bile kullanamaz raporları var. Yani köylü bu konuda 25 yıldır ki problem yaşıyor” dedi.

 

“BİZE İMKANSIZI SUNDULAR”

25 yıl boyunca birçok vali, kaymakam ve il özel idare genel sekreterinin değiştiğini fakat köylerine hala suyun gelmediğini iddia eden Pınar, "Hiç kimse elini taşın altına koymadı. Bunun tek sebebi bu suyun geldiği yer 26 km uzaklıkta ve 28 köy kullanıyor. 26 yıl önce devlet bu şebekeyi yaparken bu su hattının borularının çaplarının küçük olması nedeni ile su gelmiyor. Son köy olmamızdan dolayı bizim köye de hiç yetmiyor. Bu sorunun çözülmesi için de alt yapının tamamen değiştirilmesi gerekiyor. Bunun maliyeti de yüksek oluyor. Bizim il özel idare ile görüşmelerimizde bize şunu söylediler: 'Biz size boruları verelim. Siz boruların geçeceği yerleri kazın, borunuzu döşeyin, üzerini kapatın. Biz gelip kontrolünü yapalım, suyunuz aksın' diyorlar. Bu köy halkı 26 kilometre uzaklıkta bir yeri nasıl kazacak ve boruları döşeyecek bilemiyorum. Yani bize imkansızı sundular. Biz bunu kabul etmeyince de bize tekrar 'siz kepçe tutun ve sağınızı solunuzu kazın, su kaynağını bulun, sonra biz o suyu sizin deponuza akıtırız' dediler. Devletin bu köye el atması gerekiyor.

Bu köyün bir damla suyu yok. Köylü perişan. Bu köyün acil suya ihtiyacı var. İl özel idaresi geçen yıl buranın suyunu kendi kapsamına aldı. Onu da iptal ettiler. Onun kaynağını başka yere aktardılar. Sırf su sıkıntısı yüzünden köyümüze kimse yatırım yapmıyor. Bizim köyümüz çevre köylerden çok çok geri kaldı. Çevre köydekiler bize siz köyünüzün adını değiştirin diyorlar. Ben o kelimeyi söylemek dahi istemiyorum ama alay konusu oluyoruz. Bu insanların suçu günahı ne. Su olmadan hayat olmaz." dedi.

 

25 yıldır taşıma sistemi ile evlerine su getirdiklerini söyleyen Köylüler, köylerindeki suyun içilmez raporu olmasına rağmen mecbur kaldıkları için suyu kullandıklarını belirterek, "Evlerimizin şebeke suyu akmıyor. Bidon bidon su taşıyoruz. Perişan oluyoruz. Evimiz var ama banyomuzda, mutfağımızda su akmıyor. Haftadan haftaya çamaşırlarımızı toplayıp Sivas'ta yıkayıp getiriyoruz" iddialarında bulundular.

sivas 25 yıldır su bekliyorlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi