5 bin kişiden 616’sı sigarayı bıraktı 
Reklamı Geç
Advert

5 bin kişiden 616’sı sigarayı bıraktı

Sigara bırakma polikliniklerine başvuran 5 bin hastadan sadece 616’sı düzenli tedavi alarak sigarayı bıraktı. Bu yıl Sağlık Bakanlığının dağıttı sigara bırakma ilacında aksaklıklar olunca, sigara bırakma polikliniklerine yapılan başvuru sayısı da azaldı.

5 bin kişiden 616’sı sigarayı bıraktı
5 bin kişiden 616’sı sigarayı bıraktı Sivas Memleket
Bu içerik 221 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Halk Sağlığı İl Müdürü Levent Sağlam, Sivas’ta 2016 yılında 616 kişinin sigarayı bıraktığını söyledi.

616 kişinin ila sayesinde sigarayı bıraktığını ifade eden Sağlam: “2016 yılında sigara bırakma polikliniklerine başvuran 5 bin hastadan 616’sı sigarayı ilaçla bıraktı. Akıbeti bilinmeyen hasta sayısı ise 900 civarında. Geri kalan 3 bin 484 hasta ise geri dönüş yapmadı” dedi.

Sivas’ta 8 adet sigara bırakma polinikliğinin olduğunu kaydeden Sağlam: “Sağlık Bakanlığımız ücretsiz ilaç dağıtımında bulunuyordu. Bu yıl ilaç dağıtımında aksaklık oldu. O nedenle Sigara bırakma polikliniğimize başvuru az oldu. Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde sigara bırakma ilacının alımını ve dağıtımını yapacağız. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların öncelikle kendisinin istekli olması gerekiyor. Sigara Dünyada en yaygın bağımlılık yapan ve insan sağlığına oldukça fazla zarar veren önemli bir madde. Tütünle mücadele kapsamında önemli mücadeleler veriyoruz. Tütünle mücadele için sadece yasalar mevzuatlar bize yetmiyor. Sigara ile mücadele etmek için gönül gerekiyor. Dünyada ölüme sebep olan nedenlerin arasında sigara başı çekmektedir. Sigara kanser, felç, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi ölüme davetiye çıkaran birçok hastalığın başlamasına sebep olur. Sigara sadece ekonomik olarak bize zarar vermiyor bunun yanında psikososyal zararları da toplumda ciddi sorunlara yol açıyor. Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı çeken sigara vücuda birçok zarar vermekte ve uzun süre sigara kullanan kişilerde maalesef hastalıkların geri dönüşü mümkün olmamaktadır. Sigara kullanan kişilerin dişlerinde kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir. Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir. Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır. Pankreas kanseri riski artar. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur. Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir. Daha bir ok hastalığa yol açan sigarayı geç kalmadan bırakın” ifadelerini kullandı.

 

 

 

sivas 5 bin kişiden 616’sı sigarayı bıraktı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”