Meslek Lisesi Memleket Meselesi 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Meslek Lisesi Memleket Meselesi

Mesleki eğitim üzerine yapılan son gelişmeler ve çalışmalarla ilgili Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bilgilendirme toplantısı düzenledi. İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, ‘Meslek lisesinin memleket meselesi kapsamında görülerek bununla ilgili neler yapılabileceğine bakacaklarını söyledi.

Meslek Lisesi Memleket Meselesi
Meslek Lisesi Memleket Meselesi Sivas Memleket
Bu içerik 277 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mesleki eğitim üzerine yapılan son gelişmeler ve çalışmalarla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya, Ticaret ve Sanayi yönetim kurulu üyesi Özgür Duman, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Özfidan, Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nevzat Öztürk, Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Yüksel Eyertaş katıldı.

 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  başlatılan 81 ilde mesleki eğitim hamlesi programı düzenlemesi ve Sivas ilinde yapılacak faaliyetlerin konuşulduğu toplantıda  bilgi veren Altınsoy “ Mesleki ve Teknik eğitim sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsurlarından birisi olarak görülmektedir, mesleki ve teknik eğitim ülkemizin gelişimi açısından çok büyük önem arz etmektedir ve şehrimiz için oldukça önemlidir. Sivas’ımız bulunduğu coğrafi konum itibari ile ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarının kavşak noktasıdır. Sanayi yatırımlarında dördüncü teşvik bölgesinde olan ilimiz pek çok yatırımcının dikkatini çekmekte ve her geçen gün şehrimizde yeni sanayi tesisleri kurulmakta bu noktada bize düzen görev ise sanayi sektörünün bel kemiği olan kalifiye eleman ihtiyacını mesleki ve teknik okulların mahareti ile karşılamaktır” dedi.

Sivas’ta 23 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 16 Çok Programlı Lise ve 2 Mesleki Eğitim Merkezi  olduğuna dikkat çeken Altınsoy, “ Bu sene yaptığımız ye düzenlemelerle normal Anadolu Liselerinde kontenjanlar düşürülerek çocuklarımızın  Meslek Liselerine yönlendirilmesi sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Altınsoy Okul-Sektör ve Eğitim İşbirliği kapsamında Üniversite, TÜDEMSAŞ, ESTAŞ, Belediye ve 12 farklı kurum ile iş birliği içinde çalıştıklarını açıkladı.

İlgili Kanun Hükmünde Kararname ile 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında Çıraklık Eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını belirten Altınsoy,  Daha önce Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olan çıraklık okulları Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlandığını kaydetti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Özfidan iseMesleki eğitimi Sivas’ın kalkınma lokomotifi olarak gördüğünü dile getirdi.

Özfidan, “3308 sayılı kanunda yapılan değişiklikler hakikaten esnaf ve sanatkarlar odamız için çok olumlu bir sonuç vereceğine inanıyorum bu sonuç neticesinde elimimiz de ki kaliteli eleman ihtiyacının giderileceğine, özellikle işyerlerinin bu  şartlarımıza sahip çıkmalarını veya çırak çalıştırmalarını önemle arz ediyorum” dedi.

 

sivas Meslek Lisesi Memleket Meselesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”