Köylünün anası ağlıyor 

Köylünün anası ağlıyor

Her yıl yaz aylarının gelmesiyle birlikte gündeme gelen çoban sıkıntısı İl Genel Meclisi’nin gündemindeydi. Gündem dışı söz alarak çoban sorununun giderilmesi noktasında uyarılarda bulunan BBP İl Genel Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, “Bahar mevsimi geldi. Hepimiz köylere gidiyoruz, geziyoruz. Köylüler 4 tane malını yaydırmak için çoban bulmak adına anası ağlıyor. Tarım İl Müdürlüğü’nün acilen ivedi bir şekilde sorunu çözmesi lazım” dedi.

Köylünün anası ağlıyor
Köylünün anası ağlıyor Sivas Memleket
Bu içerik 555 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

BBP İl Genel Meclis üyesi Aytekin Kulmaç, yaz aylarının gelmesinin ardından yaşanacak olan çoban sorununa değindi. Köylülerin hayvanlarını yaydırmak için çoban arayışı içine girdiğini anlatan Kulmaç: “Bahar mevsimi geldi. Hepimiz köylere gidiyoruz, geziyoruz. Köylüler 4 tane malını yaydırmak için çoban bulmak adına anası ağlıyor. Tarım İl Müdürlüğü’nün acilen ivedi bir şekilde sorunu çözmesi lazım” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda sertifikalı çobanların gündeme geldiğini ancak sonuç alınmadığını aktaran Kulmaç: “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 300 baş hayvanın üzerinde olan besicilere çoban desteği veriyor. Tabi besici müracaat ederse. Müdürlük çobanların SSK’larını da karşılama noktasında 5 bin liraya kadar destek de sağlıyor. Bu da güzel bir çalışma. Ancak halen bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Köylüler 4 tane malını yaydırmak için çoban bulmak adına anası ağlıyor. Köyden kente göçü önlemek ve hayvancılığı Sivas’ta yaygınlaştırmak adına her yıl yaşanan çoban sorununa çözüm bulunulmalı. O zaman benim âcizane düşüncem maden İŞKUR istihdamı artırma noktasında 6 aylık da olsa böyle bir çalışma yapıyorsa, sigortasını, maaşını da veriyorsa çok büyük köylerde bu sıkıntı ile karşılanıyorsa devletin köylerde çoban istihdamı sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunlar olmadığı müddetçe bizim kırsaldan göç sürekli devam eder. Biz kırsalı ne kadar canlı, yerinde tutarsak vatandaş da köyünde o kadar durur” ifadelerini kullandı.

sivas Köylünün anası ağlıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”