Elde ettiği indikatörle deney yaptı 

Elde ettiği indikatörle deney yaptı

Kırmızı lahana suyundan indikatör elde eden Sivas Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 10-C sınıf öğrencisi Başak Tek, okullarında gerçekleştirdiği deneyde elde ettiği indikatör sayesinde asitli yiyecek ve malzemeleri saptadı.

Elde ettiği indikatörle deney yaptı
Elde ettiği indikatörle deney yaptı Sivas Memleket
Bu içerik 311 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 10-C sınıfında öğrenim gören Başak Tek, Kırmızı lahananın suyundan elde ettiği indikatörle asitli, bazlı ve nötr maddeler içeren sıvı ve asitli malzemeler üzerinde deney yaptı.

Baz’ın suda iyonlaştıklarında ortama OH− iyonu ve elektron çifti verebilen maddeler olduğunu aktaran Tek: “Çözeltinin Ph derecesine bağlı olarak renk değiştiren kompleks yapıdaki organik bileşenlere indikatör denir. Kimyada Nötr: Ph'ı 7.0 olan ne asit ne de baz olan madde anlamına gelir. Bizim deneyimizin amacı asitli yiyecekleri saptamak” dedi.

Asitli yiyeceklerin saptanmasına yönelik deneyin evlerimizde de yapılabileceğini ifade eden Tek: “Kırmızılahana doğal bir indikatördür. Biz bu deneyimizde indikatör olarak kırmızı lahanayı kullandık. Kırmızı lahanayı kaynatarak suyu deney tüplerimize boşalttık. Daha sonra çamaşırsuyu, limon, soda, su ve sıvı el sabunu gibi belirli maddelerimizi aldıkve deney tüplerimizin içerisinde bulunan kırmızı lahana suyu ile karıştırdık. Deneyimizde gördük ki her deney tüpünde farklı farklı renk değişimleri yaşandı. Renk değişimleri sayesinde deney tüplerinin içerisindeki çözeltinin asit, baz veya nötr olduğunu anladık. Belirli maddelerde renk değişimi meydana geldi. Bunun haricinde kırmızıya yakın renkler asidik, mor ve mavi renklerin ise baz olduğunu gözlemledik. Bu deneyi evde aileler çok rahat bir şekilde deneyip öğrenebilirler.Deneyin amacı kırmızı lahana kullanılarak asitli yiyecekleri saptamak. Kullanılan malzemeler kırmızı lahana, limon, soda, çamaşır suyu, çamaşır deterjanı, sıvı sabun ve su. Limon üzerinde çalıştığımızda sarı olan limonun rengi kırmızı ya dönüşüyor” ifadelerini kullandı.

SİVAS ELDE ETTİĞİ İNDİKATÖRLEİ DENEY YAPTI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek