Alışkanlıklarına söz geçiremiyorlar 

Alışkanlıklarına söz geçiremiyorlar

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı tamamen bırakan 4 kişiye Sivas Valisi Davut Gül tarafından tebrik belgesi verildi. Sigaranın insanlara zarar verdiğini kaydeden Vali Gül: “Herkes sigaranın hem sağlığa hem de ekonomiye zararını biliyor. İnsanlar sigarayı bırakmak istiyor ama bunu farklı nedenlerden dolayı başaramıyorlar. Alışkanlıklarına söz geçiremiyorlar” dedi.

Alışkanlıklarına söz geçiremiyorlar
Alışkanlıklarına söz geçiremiyorlar Sivas Memleket
Bu içerik 226 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla sigarayı bırakan 4 vatandaşa Sivas Valisi Davut Gül, tebrik belgesi verdi. Sigara tüketiminin hem insan sağlığı hem de ülke ekonomimize zarar verdiğini hatırlatan Vali Davut Gül: “Sağlık Bakanlığı’nın sigara kullanan kişilere psikolojik destek vermesi ve ilaç yardımı yapması oldukça sevindirici. Sigara bıraktırma ilaçları oldukça pahalı. İnşallah bu yıl içerisinde daha fazla insan sigarayı bırakır” dedi.

Sigara içme alışkanlığından biran evvel kurtulmamız gerektiğini aktaran Gül: “Herkes sigaranın hem sağlığa hem de ekonomiye zararını biliyor. İnsanlar sigarayı bırakmak istiyor ama bunu farklı nedenlerden dolayı başaramıyorlar. Alışkanlıklarına söz geçiremiyorlar. Her anne baba çocuğunun sigara içmemesini istiyor ama anne babaların bir kısmı çocuklarının yanında sigara tüketiyorlar. Çocuğumuz için istemediğimiz kötü alışkanlığı kendimizin de yapmaması lazım. Aileler bu duyarlılığı gösterirse çocuklar daha güvenli sağlıklı gelecekte yaşamış olurlar. Sigarayı bırakarak beni ziyarete gelen arkadaşlarıma da sağlıklı yaşamlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

150 MİLYON İNSANIN SİGARAYA BAĞLI HASTALIKLARDAN ÖLECEĞİ TAHMİN EDİLMEKTE

Halk Sağlığı İl Müdürü Levent Sağlam ise,  “Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olup; en önemli önlenebilir ölüm nedenidir. Tütün ve tütün ürünlerine karşı sistematik bir mücadele verilmemesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2000-2024 yılları arasında dünyada 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir” dedi.

Bu nedenle sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinin öneminin her geçen gün arttığını aktaran Sağlam: “Sivas’ta 8 adet sigara bırakma polikliniğimiz var. Poliklinikleri halkımıza hizmet vermektedir. Merkezde Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde KETEM, Sivas Cumhuriyet Üniversite Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Polikliniklerinde, Sivas Numune Hastanesinde, İlçelerimizde Şarkışla Devlet Hastanesi, Suşehri Devlet Hastanesi, Gürün Devlet Hastanesi, Yıldızeli Devlet Hastanesi ve Altınyayla Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde Sigara Bırakma Poliklinikleri hizmet vermekte. Vatandaşın neredeyse ayağına kadar bu hizmeti götürdük. Toplumda bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Sigaranın ne kadar zararlı olduğu ile alakalı farkındalık oluştu. Sigaranın toplumda çocukların gözü önünde tüketiliyor olması oldukça yanlış. Bu alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Bu kapsamda birinci amacımız okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamak, ikinci amacımız sigarayı bırakmak isteyen nikotin bağımlılarına sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktır. Bakanlığımız bünyesinde kurulan “ALO 171 sigara bırakma danışma hattı” 27 Ekim 2010 tarihi itibari ile 24 saat esaslı olarak faaliyete geçmiştir. “Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa” sigara ile mücadelede önemli bir aşamadır. Dumansız hava sahası konusunda halkımızda farkındalık ve bilinçlendirme yaratılması pek çok bakımdan önemlidir. 4207 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184 SABİM, ALO 155 Polis, ALO 156 Jandarmayı arayarak yasanın uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz. Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada Sigarayı Bırakma Polikliniklerinin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir” ifadelerini kullandı. 

SİVAS Alışkanlıklarına SÖZ GEÇİREMİYORLAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek