Kokunun sebebi dildeki bakteriler 
Reklamı Geç
Advert

Kokunun sebebi dildeki bakteriler

Ramazan ayında uzun süre aç kalınması ve gün içinde sıvı tüketilememesi kötü ağız kokusunun oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Sosyal yaşamı da olumsuz etkileyen kötü ağız kokusu için birkaç püf noktasına dikkat etmek yeterli olabiliyor.

Kokunun sebebi dildeki bakteriler
Kokunun sebebi dildeki bakteriler Sivas Memleket
Bu içerik 346 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

Ramazan ayında uzun süre aç kalınması ve gün içinde sıvı tüketilememesi kötü ağız kokusunun oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Sosyal yaşamı da olumsuz etkileyen kötü ağız kokusu için birkaç püf noktasına dikkat etmek yeterli olabiliyor. Sivas Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Murat Yüksel Ramazan ayında ağız kokusunu önlemenin yolları hakkında bilgi verdi.

 

Ramazan ayının dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmak isteyenler için bir fırsat  olduğunu vurgulayan Yüksel, “Ramazan ayında ağız kokusunun asıl nedeni sıvı tüketiminin olmamasından kaynaklı. Ama ağız ve diş sağlığı merkezi olarak ramazan öncesinde okul taramaları yaparak ve vatandaşlara da gerekli eğitimleri verdik. Birçok vatandaşımızı ve öğrencilerimizi özellikle eğitime alarak onları bilinçlendirdik” dedi.

Yüksel ağız kokusunun nedenlerinden birisinin de dilde biriken bakteriler olduğunu ifade ederek “Ramazanda ağız bakımı ile ilgili özellikle yanlış bilinen bir nokta var. Nedir bunları? Ramazan dolayısı ile iftarda ve sahurda soğuk sıvı tüketimi fazla olması nedeni ile ağız kokusu meydana gelmektedir. Genellikle soğuk ve sıcak ağız kokusuna neden olur. Ama ılık sıvı tüketimi ağız kokusunun önüne geçer. Ramazanda ağız kokusunun asıl nedeni diş ve diş etleri değil, dilde biriken bakteriler.” açıklamasını yaptı.

 

İftarda ve sahurda koku yapan gıdalar yerine süt ürünleri tüketmenin ağız kokusunu engellediğini söyleyen Yüksel, “ Sistemik rahatsızlıklarla ilgili dahili branşlara yönlendirilmekte ama iyi bir hijyen sağlanmak isteniyor ise özellikle dil başta olmak üzere diş ve diş etlerinin bakımı yapılarak bu kokunun tamamen önüne geçilmiş olunacak. Birde ramazan ayında özellikle sahurda koku yapan gıdaları tüketmemekte fayda var. Bunlar nedir? Sarımsaklı olan pastırma tarzı veya sucuk tarzı şeyler. Bunları tükettiğimiz takdirde gündüz vakti ne yaparsanız yapın bu kokunun önüne geçemeyeceksiniz.” şeklinde konuştu.

 

SİVAS Kokunun sebebi dildeki bakteriler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”