70 yıllık su sorunu çözülüyor 
Reklamı Geç
Advert

70 yıllık su sorunu çözülüyor

Divriği ilçe merkezi ve civarındaki yerleşim birimlerinin içme suyu ihtiyaçlarının 2045 yılına kadar karşılanmasının hedeflendiği projede sona doğru yaklaşılıyor.

70 yıllık su sorunu çözülüyor
70 yıllık su sorunu çözülüyor Sivas Memleket
Bu içerik 327 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

2010 yılında dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Divriği Ulu Cami ziyaretinde verdiği talimat doğrultusunda çalışmalarına başlanan projede sona yaklaşıldı.

 

Sivas’ın 16 bin nüfuslu Divriği ilçesinde içme suyu ishale hattı bulunmadığı için yaklaşık 70 yıldır ilçe halkı su ihtiyacını bahçelerinde kurulu tulumbalar ve Çaltı Çayı’nın suyundan karşılıyorlardı. İlçenin 70 yıllık su sıkıntısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Divriği Ulucami ziyareti sırasında kendisine iletilince, Devlet Su İşleri’ne ilçenin su sıkıntısını giderecek bir proje yapması talimatı verdi.

 

İlçeye bağlı Mursal Barajı'ndan alınacak suyla ilçe merkezi ve civarındaki yerleşim birimlerinin içme suyu ihtiyaçlarının 2045 yılına kadar karşılanmasının hedeflendiği projenin son durumu hakkında Divriği İlçe Özel İdare Müdürü Muharrem Yıldız bilgi verdi.

Yıldız “2010 yılında sayın dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Divriği Ulu Cami ziyaretinde ilçemizin sorunları kendisine aktarılmıştı.

Bu kapsamda su sorununu çözmek içinde o dönemki Başbakanımız Şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Devlet Su İşleri tarafından burası ihale edildi. İnşallah 70 yıllık su sorunumuz bu şekilde çözülmüş olacaktır. Bunun öncesinde su ihtiyacı Nuri Demirağ’ın kardeşi Naci Demirağ tarafından Oyuktepe köyümüzün sınırları içerisinden yaklaşık 30 km’den her mahalleden tulumba çeşmelerinden karşılanıyordu. Şimdi de inşallah Divriği ilçesinin su sıkıntısı bu tesisin tamamlanması ile son bulacak” dedi.

 

 

 

 

 

SİVAS DİVRİĞİ 70 YILLIK SU SORUNU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”