Divriği Ulu Cami’nin Minber kapısı kopyalandı 
Reklamı Geç
Advert

Divriği Ulu Cami’nin Minber kapısı kopyalandı

Ahşap oyma ustası Süleyman Daştan, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasının minberinin kapısının birebir aynısını yaptı.Geçmiş yıllarda çalınan ve yurt dışında bulunarak tekrar Divriği’ye getirilen paha biçilmez kapının kopyası, İzmir’de sergilenecek.

Divriği Ulu Cami’nin Minber kapısı kopyalandı
Divriği Ulu Cami’nin Minber kapısı kopyalandı Sivas Memleket
Bu içerik 644 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İhramcızade Kültür ve Sanat Merkezi'nde ahşap oyma ustalığı yapan Süleyman Daştan, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasınınpaha biçilmez minber kapısının kopyasını çıkarttı. Dünyada eşi benzeri bulunmayan tarihi kapı, geçmiş yıllarda tarihi eser kaçakçıları tarafından yerinden sökülerek yurt dışına çıkartılmıştı. Yurtdışında ortaya çıkan tarihi minber kapısı yapılan girişimler sonrası tekrar ülkeye getirilmiş ve Divriği Ulu Camindeki yerine konuşmuştu.

Bu dünya mirasına duyduğu hayranlık nedeni ile kapını kopyasını yapmaya karar veren Süleyman Daştan yoğun bir çalışma sürecine girdi. Daştan tarihi kapının yüzde 50 küçültülmüş ölçülerindeki ahşap üzerinde işlemelere başladı. Minber kapısının işleme ve yazılarını orijinali ile birebir yapan ahşap oyma ustası, yaklaşık bin 200 saatlik yoğun bir çalışma sonrası eseri tamamladı. Çalışma hakkında bilgi veren Daştan, ‘’Bu kapının kopyasını yapma fikri beni çok heyecanlandırdı. Yüzlerce yıldır övündüğümüz bir eser. Çalışmayı çok ciddiye aldım. Birebir aynısını yaptık, desenlerde bir farklılık veya sadeleştirme yok. Orijinalinde yüz tane pafta var, bunda da yüz dane pafta var. Yüzde 50 küçüğü diye pafta sayısını yarı yarıya düşürmedik. Desenleri küçülttük işçilik daha da arttı. Orijinalinde çivi yok, biz de çivi kullanmadan kapıyı yaptık.

Divriği Ulu Cami'nin minber kapısını yapan usta13 senede yapmış. Fakat bu 13 sene desenlerinin işlenme süresi değil. 3-4 sene ağacıahbunun içerisinde tutmuş, iki sene akarsuda bekletmiş, iki sene gölgede bekletmiş. Yani Minber kapısının sırrı bu işlemlerde’’ dedi.

Daştan, yaptığı çalışmanın büyük beğeni topladığını ifade ederek, çalışmasını İzmir’de sergileneceğini belirtti.

SİVAS DİVRİĞİ ULU CAMİ MİNBER KAPI KOPYALANDI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor