Eserleri depolarda koruyoruz 

Eserleri depolarda koruyoruz

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “Etnografya Müzesi yaşayan müze olarak tasarlanıyor. Kongre Müzemizdeki etnografik eserlerimizi Arkeoloji Müzemizde depolarda koruyoruz. Yarı açık Cezaevinin müzeye dönüştürülmesi ile birlikte eserlerimizi sergileyeceğiz” dedi.

Eserleri depolarda koruyoruz
Eserleri depolarda koruyoruz Sivas Memleket
Bu içerik 392 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde bulunan eserlerin Arkeoloji Müzesinin deposunda muhafaza edildiğini,Tarihi yarı açık kadın ceza evininboşaltılması halinde yarı açık cezaevinin müzeye dönüştüreceklerini söyledi.

Etnografya Müzesinin yaşayan müze olarak tasarlandığını kaydeden Pürlü: “Kongre Müzemizdeki etnografik eserlerimizi Arkeoloji Müzemizde depolarda koruyoruz. Yarı açık Cezaevinin müzeye dönüştürülmesi ile birlikte eserlerimizi sergileyeceğiz. Arkeoloji Müzesinin yanında Etnografya müzesi olması bu bölgeyi daha da canlandıracak” dedi.

Sivas halkının kabul edeceği toplumun ortak kanaati ile oluşacak olan müzeyle ilgili çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Pürlü: “Sivas’taki Yarı Açık ceza evi tamamlandığında şehir merkezindeki mahkumlaryeni ceza evine taşınacak. Bizde yarı açık cezaevinde yapılacak olan restorasyon çalışmalarının ardından orayı müzeye dönüştüreceğiz. Arkeoloji Müzesinin yanında Etnografya müzesi olması bu bölgeyi daha da canlandıracak. Etnografya müzesi yaşayan müze olarak tasarlanıyor. Kent meydanın da Atatürk ve Etnografya Müzesi’nin olması şehre önemli katkı sağlayacak. Müze demek ziyaretçi demektir. Turizm pastasından daha fazla pay almak adına çalışmalar sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MÜZE DEPO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek