Sivas Sanal gerçekliği tuttu 

Sivas Sanal gerçekliği tuttu

Dünyada yeni yayılmaya başlayan ve Türkiye genelinde 16 tane bulunan Sanal Gerçeklik Merkezi Sivas'ta açıldı. Merkez yoğun ilgi görüyor.

Sivas Sanal gerçekliği tuttu
Sivas Sanal gerçekliği tuttu Sivas Memleket
Bu içerik 378 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Türkiye genelinde 16 tane bulunan Sanal Gerçeklik Merkezi Sivas'a açıldı. Sularbaşı Mahallesi İmam Hatip Sokağa kurulan Sanal Gerçeklik Merkezi'nde aksiyon, korku, eğlence ve çocuk oyunlarından oluşan 10 çeşit oyun bulunuyor. Merkeze oyun oynamaya gelenler Sanal gerçeklik gözlüğü ve iki konsoldan oluşan cihazlarda gözlüğü taktıktan sonra ortamdan uzaklaşıp tamamen oyunun içinde yer alıyorlar. Merkez de ayrıca sanal gerçeklik gözlükleriyle 3 boyutlu resim çizerek mimari dizaynlar da yapılıyor.

İşletmenin Teknik Koordinatörü Ramazan Mesut Çaylak Sanal Gerçeklik Merkezi hakkında bilgi vererek, "Dünya da yeni yayılmaya başladı. Her dijital teknoloji gibi ilk önce evrim ve eğlenceden yaygınlaşıyor. Daha sonra günlük yaşamımıza farklı şekillerde girecek. Sanal Gerçeklik Merkezi oyun ağırlıklı başladık. Bunun haricinde sanal gerçeklik gözlükleriyle 3 boyutlu resim çizebiliyoruz. Mimari dizaynlar yapabiliyoruz. Daha hiç yapılmamış evin içinde gezebiliyoruz. Oyun oynayabiliyoruz, korkabiliyoruz. Bu sizin kişisel meraklarınızla alakalı birşey. Sanal gerçeklik gün geçtikçe kendini farklı sektörlerde de gösterecektir. Oyunun tamamen içindesiniz. Siz yön veriyorsunuz. Mevcut hali hazırdaki sanal gerçeklik 9D sinemalardan çok daha farklı birşey. Direk oyunun içindesiniz. İlgi çok yoğun, yeni yaygınlaştığı için, el kumandalarının kullanılması konusunda da eğitim veriyoruz. Tanıtım yapıyoruz. Genel de genç odaklı ilk önce oyundan başlıyor. Şuan Türkiye genelinde 16 tane sanal gerçeklik merkezi var. 14'üncü sanal gerçeklik merkezini biz kurduk. Cihazlar oldukça pahalı. Aldığımız gözlükler yaklaşık 7 bin TL civarında. Şuan Türkiye'de üretimi girişi ve distribütör yok. Kendimiz kişisel Amerika'ya giderek aldığımız gözlüklerdir. Cihazları ve gözlükleri her bilgisayar çalıştırmıyor. Her eve girebilecek bir teknoloji değil şuan için ama ileriki zamanlarda olacaktır diye düşünüyorum. Yaklaşık her cihaz 18 bin TL civarında bu merkezin kurulmasındaki maliyet ise yaklaşık 300 bin TL civarındadır." dedi.

 

 

 

SİVAS SANAL GERÇEKLİĞİ TUTTU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek