Emekli Polisin Güvercin Aşkı 

Emekli Polisin Güvercin Aşkı

Sivas’ta güvercine olan tutkusu ve sevgisinden dolayı dernek kuran emekli polis Haluk Karyağdı Sivas Güvercini bir marka haline getirmek için büyük çaba sarf ediyor.

Emekli Polisin Güvercin Aşkı
Emekli Polisin Güvercin Aşkı Sivas Memleket
Bu içerik 612 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas Güvercinlerin Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Haluk Karyağdı’nın güvercin tutkusu çocukluktan,  küçükken ailesinden saklayarak güvercin beslediğini anlatan Karyağdı, güvercin sevgisinin içten gelen bir tutku olduğunu belirtti. Karyağdı bu günlerde, oldukça önem verdiği Sivas güvercinini tescilletme ve dünya markası haline getirmek için çalışıyor.

Sivas’ın büyük kısmının güvercin beslediğini dile getiren Karyağdı“  Emekli olduktan sonra dedim ki memleketime nasıl bir hizmette bulunabilirim, sağ olsunlar arkadaşlarla bir birliktelik kurduk ve derneğimizi oluşturduk. Derneği kurmamızda ki en büyük amaç, Türkiye’de Sivas Güvercini bir marka biz bunu göz ardı ediyoruz, bizim böyle bir değerimiz var böyle bir potansiyelimiz var, bunun kıymetini bilmeliyiz değerlendirmeliyiz biz bunu düşünerek bu derneği kurduk” dedi.

Kangal köpeği nasıl bir marka ise Sivas Güvercininin de aynı şekilde bir marka olduğunu söyleyen Karyağdı; “ Biz kendi markamıza sahip çıkmadığımız için  yavaş yavaş bazı ismini söylemek istemediğim iller bizim markamıza sahip çıkmaya başladı.  Benim en büyük amacım belediyeden hobi bahçesi gibi yeşil alanlı küçük bir kümese sahip olan, evinde imkanı olmayan arkadaşlarımız için güvercinlerini burada besleyebilecek hobi bahçesi tarzı bir yer düşünüyorum bunu hayata geçirebilmek benim en büyük hayalim” şeklinde konuştu.

SİVAS’IN GÜVERCİNİDE KANGAL KÖPEĞİ GİBİ GÜÇLÜ

Sivas güvercini hakkında bilgiler veren Karyağdı;” Sivas’ın ikliminden mi havasından mı bilinmez taklacı güvercini de çok güçlü, diğer yörelerin güvercinleri ile kıyaslandığında uçumu ile 8-12 saat havada kalır, güçleri sesleri, takla adetleri her şeyi ile diğer bölgelerden çok çok iyidir, heybetlidir tıpkı kangal köpeğimiz gibi” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi’nden Sivas güvercini araştırılması, gözlemi ve kuş hastalıkları ile ilgili destek isteyen Karyağdı; “ Sivas’ta kuşbazlık olgusunu yıkmak gerekir biz derneğimizin açılışını yaparken her kesimi davet ettik gerek üniversite olsun gerek valilik olsun gerekse belediye olsun fakat hiçbir yerden dönüş alamadık bu Sivas’ın bir değeridir, markasıdır sahip çıkılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sivas güvercini dışında Sivas Kumrusuna da değinen Karyağdı;” Sivas Kumrusu tamamen Sivas’a özgüdür bu kuşun sesi dinlendiricidir, kanarya sesine benzer, insana huzur veren bir sesi vardır. Taklacı güvercinimizin benzerleri Urfa ve Mardin’de var fakat Kumrumuz başka hiçbir ilde yoktur” dedi.

SİVAS EMEKLİ POLİS GÜVERCİN AŞKI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek