Sivas 30. sırada 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sivas 30. sırada

Sivas’ta bulunan 54 koruyucu ailenin yanında 51 çocuk olduğu tespit edildi.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Sivas koruyucu aile sayısı bakımından iller arası sıralamada 30 sırada yer aldı.

Sivas 30. sırada
Sivas 30. sırada Sivas Memleket
Bu içerik 338 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

Mayıs 2017 itibariyle Sivas’ta bulunan koruyucu aile sayısı 45, koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise 51 olarak tespit edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre 174 bin 640 ailenin bulunduğu Sivas’ta her 3 bin 885 aileden birisi koruyucu aile olabildi. Aile içi şiddet, ailenin ekonomik durumunun yetersizliği, istismar gibi nedenlerle devlet tarafından koruma altına alınan çocukların bakımlarını üstlenen koruyucu ailelerin sayısının az olması düşündürücü olarak karşılanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde gönüllülük kavramı ve farkındalığının geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının artırılması amacıyla gerçekleştirilen, Koruyucu Aile Hizmeti kapsamında Sivas’ta bulunan mevcut koruyucu aile sayısı 45, koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise 51 olarak belirlendi.

Sivas koruyucu aile sayısının artırılması adına çalışma yapılması gerekiyor. Çocukları olmayan aileler ise koruyucu aile olmaları noktasında girişimlerde bulunması bekleniyor.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR?

Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir.

TC vatandaşı iseniz sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız 25-65 Yaşları arasındaysanız düzenli gelire sahipseniz çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz Evli ya da bekâr,  çocuklu ya da çocuksuz herkes koruyucu aile olmak üzere ikamet ettiği ilde bulunan il müdürlüğüne başvurabilir. Akrabaların koruyucu aile olmak istemesi halinde yapılacak sosyal inceleme sonucuna göre yaş ve eğitim koşulları değerlendirilmektedir.

Koruyucu aile adaylarının yaşı değerlendirilirken, eşler arasındaki yaş farkının on yaş veya daha az olması halinde yaşı küçük olan eşin yaşı, bunun haricindeki durumlarda eşlerin yaş ortalaması esas alınır. Adayların başvuru ve çocuğun yanlarına yerleştirildiği tarih itibarıyla belirlenen yaş aralığında bulunmaları, çocuğun yaş dönemine uygun davranış gösterebilme becerisi ve çocukla aralarında birebir ebeveyn-çocuk ilişkisi sağlanması esasları göz önünde bulundurulmakta. Uzmanlaşmış koruyucu aile ya da geçici koruyucu aile modellerinde belirtilen başvuru şartlarına ek olarak; yanlarına yerleştirilecek çocuklara yardımcı olabilecek Bakanlıkça belirlenen lisans eğitimi almış veya eşlerden biri en az ilköğretim düzeyinde olmak üzere temel ana-baba eğitimleri, koruyucu aile birinci ve ikinci kademe eğitimlerini almış olmak gerekmektedir. Koruyucu aile olmak isteyen kişi bekâr ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusuna özellikle önem verilmekte.

 

 

 

 

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”