17 yaşındaki mucitlerden büyük başarı 
Reklamı Geç
Advert

17 yaşındaki mucitlerden büyük başarı

Türkiye’de yaşanacak olası bir bombalı terör saldırılarında polislerin can ve mal güvenliğini sağlayıp şehit vermeden bu patlayıcıyı imha eden ya da dünyanın bir ucundan diğer ucundaki bir ameliyat masasında yatan hastayı ameliyat edelim. İşte hayalini kurduğumuz bu şeyleri daha 17 yaşlarında 11’inci sınıfta hayata geçiren geçler Sivas’tan çıktı.

17 yaşındaki mucitlerden büyük başarı
17 yaşındaki mucitlerden büyük başarı Sivas Memleket
Bu içerik 312 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

Sivas'ta Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri polis ekipleri için yaptıkları icat ile başarı basamaklarını tırmanıyor.

 

Daha yaşları 17 olan ve  11 sınıfa giden  Ahmet Eren Sübütay ve Ebubekir Bacak  adli iki küçük mucit şehit vermeyelim diye yaptıkları icat bombalı terör saldırılarında polisin bir numaralı dostu olacak bir icat yaptılar.

Raylı sistemler teknolojisinde okuyan öğrenciler yapmış olduğu' robotik el' projesi ile  Türkiye de yaşanabilecek olası bir bombalı terör saldırılarında polislerin can ve mal güvenliğini sağlayıp şehit vermeden bu patlayıcıyı imha eden yada dünyanın bir ucundan diğer ucunda ki bir ameliyat masasında yatan hastayı ameliyat edebilecek bir çalışmaya ev sahipliği yaptılar.

Sivas'ta mesleki ve teknik Anadolu lisesi  elektrik elektronik öğretmeni Rıza Kaleli de öğrencilerin yaptığı 'robotik el' projesinin asıl amacının bombalı saldırılarda şehit vermemek olduğunu söyledi.

Kaleli, “3d yazıcımızdan çıktı aldık. Ardından mikroişlemcimiz var onunla da programını yazarak elimizdeki hareketin taklidini yapan bir robot geliştirdik. Buradaki amaç hassas işlerde bu robotikollarla insan sağlığını korumak, polislerimizin şehit olmaması için, özellikle bomba imha ekibindeki personelin sıkıntı yaşamaması için yaptık. Bu tabi daha ilk etabı. Bunu  daha sonra tam bir profesyonel şekle döndürmek istiyoruz” dedi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor