Ramazan, eğitim demektir 
Advert

Ramazan, eğitim demektir

Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan Ramazan ayının faziletlerinden söz ederek, ‘’Ramazanda bir nefis eğitimine tabi olacağız. Oruç, bir irade ve sabır eğitimidir. Oruç tutan bir kimse, nefsin arzu ve isteklerine karşı koyma, açlık ve susuzluğa dayanma yönüyle bir eğitimden geçerek takvaya ulaşmaya çalışır’’ dedi.

Ramazan, eğitim demektir
Ramazan, eğitim demektir Sivas Memleket
Bu içerik 315 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Bugün tutulmaya başlayan ilk oruçla Ramazan ayına girilmiş oldu. Ramazan ayının rahmet, bereket ve mağfiret ayı olduğunu belirten Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan yayınladığı mesajla Ramazan ayının faziletlerinden söz etti.

Balkan, ‘’ Rahmet, bereket ve mağfiret gölgesi üzerimize düşen ve içinde Kadir Gecesini barındıran Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Bugünkü ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş bulunmaktayız.  Rabbimize hamdolsun bizleri bu kutlu aya ulaştırdığı için. Rahmet ikliminde tutacağımız oruçlarla bir nefis eğitimine tabi olacağız. Bu manada oruç, bir irade ve sabır eğitimidir. Oruç tutan bir kimse, nefsin arzu ve isteklerine karşı koyma, açlık ve susuzluğa dayanma yönüyle bir eğitimden geçerek takvaya ulaşmaya çalışır. Bu sayede kişinin ahlâkı güzelleşir, iradesine hâkim olmayı ve nefsine galip gelmeyi öğrenir. Nitekim Peygamber Efendimiz’in S.A.S. ‘Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. O'na birisi sataşır veya küfrederse, Ben oruçluyum’ desin; buyruğu bu hususu en güzel şekilde ifade etmektedir.

Ramazan ayı, yardımlaşma ve dayanışmanın doruğa çıktığı bir aydır. Oruç tutan kimse, açlık ve susuzluğun/yoksulluğun ne demek olduğunu idrak eder. Bu sayede yoksulların yaşadığı sıkıntı ve güçlüklerin farkına varır. Muhtaçlara yaptığı yardımları ziyadeleştirir. Zenginler, fitrelerini bu ayda verdikleri gibi zekâtlarını da bu ayda vermeye gayret ederler. Bu manada Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değer tema olarak belirlenmekte ve kamuoyunun gündemine taşınmaktadır’’ dedi.

sivas sivas müftüsü recep şükrü balkan ramazan oruç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler