Türkçe Sevdası Sivas’ta İş Yeri Tabelalarına Yansıyor 
Reklamı Geç
Advert

Türkçe Sevdası Sivas’ta İş Yeri Tabelalarına Yansıyor

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Türkçe sevdasını işyeri tabelalarına yansıtmak için çaba gösteriyor. Sivas Belediyesi, yabancı isim kullanan işletmelerin reklam vergilerinin en üst limit olan 150 TL'den, Türkçe isim kullanan işletmelerin ise en alt limit olan 35 TL'den tahsil ederek, Türkçe isim kullanımı noktasında esnafı teşvik ediyor.

Türkçe Sevdası Sivas’ta İş Yeri Tabelalarına Yansıyor
Türkçe Sevdası Sivas’ta İş Yeri Tabelalarına Yansıyor Sivas Memleket
Bu içerik 298 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Sivas Belediyesi işyeri sahiplerini Türkçe tabela kullanmaya teşvik ediyor. Belediyenin bu çabası vatandaşlar tarafından büyük takdir görüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nda yabancı tabelalara karşı savaş açılması gerektiğine vurgu yaparak belediyeleri bu konu da uyarmıştı. Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da yabancı tabela uygulamasından rahatsız bir Belediye Başkanı olarak ilk Belediye Başkanı seçildiği 2004-2009 yılları arasında Sivas'ta yabancı tabela ile mücadeleye başlamış, Türkçe isim kullanan iş yerlerinin tabela vergilerini de düşük tutmuştu. Yine bu döneminde de yabancı tabelalara karşı mücadele eden Başkan Aydın ilk olarak Belediye bünyesinde bulunan işletmelerde Türkçe tabela kullanımını başlatmış, Sosyal tesislerinde Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’in katıldığı törenle yabancı isimlerin yerine Türkçe karşılıklarını yazdırmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına da duyarsız kalmayan Başkan Aydın, ilimizde oluşturulan ve ‘Kitap Kafe’ isimli çalışmanın da isminin Türkçe olarak değiştirileceğine vurgu yaptı. Başkan Aydın ayrıca yabancı isim kullanan işletmelerin reklam vergilerinin en üst limit olan 150 tl'den, Türkçe isim kullanan işletmelerin ise en alt limit olan 35 tl'den tahsilat yapıldığını da söyledi.

TABELALARIMIZI TÜRKÇELEŞTİRELİM

Sivas gibi Anadolu şehirlerinde tabelaların yabancı kelimelerden oluştuğunu ifade eden Başkan Aydın, "Biz markalarımızı başka dillerde oluşturduğumuzda o zaman o dilin tanınırlığına, bilinirliğine hizmet ediyoruz. Marka çalışması yapanlar, başka güzel işleri yapanlar, yaptıkları güzel işlere Türkçe isimler verirlerse, hem Türkçenin tanınmasına, bilinirliğine daha fazla hizmet etmiş olurlar hem de markalarının ülkemizde daha iyi bir noktaya gelmesine katkı sağlamış olurlar. O yüzden biz tabelalarımızı isimlerimizi Türkçeleştirelim” dedi.

sivas sivas belediyesi tabela türkçe türkçe isim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”